SSCB ile Türkiye'yi 'barıştıran' sirk ustası

SSCB ile Türkiye'yi 'barıştıran' sirk ustası

7 Kasım 2017 Salı  |   Günlük

Bundan kısa bir süre önce Türk kamuoyu Edgard Zapaşnıy ile tanışmış ve siyasi konularla ilgili görüşlerini öğrenme imkanı bulmuştu... Gerçi A Haber'in  "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı"diye tanıttığı Zapaşnıy'ın hayvan terbiyecisi ve oyuncu olduğu sonradan ortaya çıkmıştı!

Şimdi benzer bir durum var ama bu kez öykü gerçek ve ilginç...

Zapaşnıy'ın sirk ustası olan amcası Mstislav Zapaşnıy'ın 1970'li yıllarda Türkiye ile Sovyetler Birliği'nin arasının düzelmesine katkıda bulunduğunu biliyor muydunuz?

Büyük olasılıkla çok az kişinin bildiği bu gerçek, geçen yıl hayatını kaybeden Zapaşnıy'ın geçmişte Rus Komsomolskaya Pravda ve Klakson'a yaptığı açıklamalarla ortaya çıkıyor.

Zapaşnıy koltuğuna birden fazla karpuz sığdırmayı başarmış, sirk ustalığının ve hayvan terbiyeciliğinin yanı sıra yönetmenlik de yapmış, "halk sanatçısı" unvanı almış, son olarak Rusya Devlet Sirki'nin genel müdürlüğünü üstlenmiş. 1977 yılında fillerle kaplanları aynı kafeste buluşturan gösterisiyle ödül kazanmış.

Aynı yıl Zapaşnıy'ın görevli olduğu Sovyet sirki Ankara'yı ziyaret ediyor. Devamını kendi ağzından dinleyelim:

"Sovyetler Birliği ile Türkiye'nin arasının gergin olduğu bir dönemdi. Ankara'daki Sovyet Büyükelçisi Türk Başbakanı'ndan randevu istiyor ama zamanı olmadığı gerekçesiyle bir türlü alamıyormuş. Biz Ankara'daki gösterimize Türk Başbakanı ile çocuklarını da davet ettik. Hiç ummadığımız şekilde davetimizi kabul etti. Sovyet Elçisi bu fırsattan yararlanarak Türk konuklarını ağırladı. Hatta ben gösteriden sonra Başbakan'ın çocuklarını fil üstünde gezdirdim. Çocuklar sevinçten havalara uçtu. Bu olumlu hava sayesinde Türk Başbakanı elçimizle görüşmeyi kabul etti. Görüşmeden sonra da ilişkilerimiz düzelmeye başladı. Hatta Büyükelçi bana, ' Bizim bir kaç yılda yapamadığımızı sen 2-3 saatte başardın' dedi ve Chevrolet Impala marka aracını hediye etti. Daha doğrusu ben bütün paramı verdim ama yetmedi. O da aradaki farkı almadı. Yani diplomatik hizmetimden dolayı bir anlamda beni ödüllendirmiş, jest yapmış oldu."

Söz konusu 1977 yılında sırasıyla hem Bülent Ecevit hem de Süleyman Demirel başkanlık yapmıştı ama ikisinin de çocuğu yoktu. Dolayısıyla Zapaşnıy yıllar öncesi yaşanan ilginç olayı aktarırken bazı ayrıntıları unutmuş ya da karıştırmış görünüyor. O tarihte Ankara'daki Sovyet Büyükelçisi ise, Aleksey Rodyonov'du.

Fuad Seferov