Spor medyasının 'itiraf' ve 'resmen' aşkı...

Spor medyasının 'itiraf' ve 'resmen' aşkı...

1 Haziran 2021 Salı  |   Kötü

Kim ne derse desin, zaten acınacak halde bulunan Türk medyasında zincirin en zayıf halkaları spor ve magazin haberciliği. 

Bu aslında günümüze özgü bir durum değil, spor ve magazin haberlerinde, örneğin siyasi haberlere göre her zaman bir kalite farkı vardı ama hiç olmazsa bugünkü kadar değildi. Nispeten seviyeli spor ve magazin haberciliği yapan gazeteler elbette vardı. 

İnternet gazeteciliğin yaygınlaşmasıyla durum daha da kötüye gitti hatta siyaset ve ekonomi haberlerine de sıçradı. Okura haberi tıklatmak için olmadık başlıklar, tuzak manşetler atılır oldu. 

Bunlar herkesin bildiği gerçekler. 

Son zamanlarda yine spor medyasında çoğu aslında haber olmayan bilgi kırıntılarını okura okutabilmek için iki kelime çok kullanılır oldu: “İtiraf” ve “resmen.” 

Spor editörleri bu modanın tuttuğunu, daha doğrusu işe yaradığını düşünüyor olmalı ki, yerli yersiz, çoğu zaman gereksiz şekilde  haberlerde mutlaka bu iki kelimeyi kullanıyor. 

Kısa süre öncesinden bir örnek: 

“"Tuchel'den itiraf! Saygı duyuyorum."  

Konu ne diye soracak olursanız... 

O dönemde PSG teknik direktörü olan Thomas Tuchel Başakşehir karşılaşmasından sonra bunları söylemiş yani son derece kibar, sportmence konuşmuş, rakibini onore etmiş ama bu başlığı kullanan milliyet.com.tr'ye göre bu aslında bir itiraf!  

Başka bir örnek: 

Türkiye-Hırvatistan karşılaşmasının ardından hürriyet.com.tr'nin attığı başlık: 

"Cenk Tosun'dan gol itirafı! 'Beni çok mutlu etti' 

Nasıl yani?! 

Futbol oynayanlar mahalle maçında bile gol atsa sevinir, değil ki milli maçta, bunun nesi itiraf ki? 

Yine milliyet.com.tr'den yeni bir örnek: 

Gazete internet sayfasında .Real Madrid'in dünyaca ünlü Brezilyalı yıldızı Marcelo'nun takımdan ayrılacağının “resmen” duyurulduğunu ve Fenerbahçe'nin futbolcuyu transfer edebilmek için “resmen” girişimlere başladığını yazıyor. 

“Resmen” denildiğine göre, açıklamanın Real Madrid ve Fenerbahçe tarafından yapılmış olması gerekir.  

Peki kaynak neymiş? 

El Mundo Deportivo gazetesi! 

Yani Milliyet bir gazete haberini resmi açıklama kabul ediyor. 

Tabii aslında etmiyor, etmiş gibi yapıyor. 

Bu tür başlıkları atan editörler “itiraf”ın da, “resmen”in de ne anlama geldiğini bal gibi biliyor ama okuyucuyu yanıltmak için bu kelimeleri özellikle kullanıyor.

Aslında bu tür tuzakları boşa çıkarmak okur olarak bizim elimizde. Bu başlıkları taşıyan haberleri tıklamazsak "uyanık" editörler mecburen pes edecek.