Sözcü gazetesine 14.5 milyon liralık ceza

Sözcü gazetesine 14.5 milyon liralık ceza

16 Aralık 2020 Çarşamba  |   Kötü

Sözcü, milyonlarca lira vergi cezası ödemek zorunda kaldığını ve Basın İlan Kurumu'nun gazeteye "ilan ambargosu" uyguladığını belirterek çarşamba günkü sayısında "Başaramayacaksınız" manşetiyle çıktı.

Gazetede yer alan haberden bir bölüm şöyle:

"Kamu kurumlarından ve hükümetin kontrolündeki şirketlerden herhangi bir reklam almayan, sırtını tamamen okurun gücüne dayayan Sözcü'ye 2018 yılında toplam 14.5 milyon lira vergi cezası kesildi. Oysa ki, Sözcü gazetesinin bağlı bulunduğu Estetik ve Çağdaş şirketleri 2018 yılında 6 milyon TL, 2019 yılında 10.5 milyon lira vergi ödedi. 

Buna karşın devletin her yıl on milyonlarca liralık reklam desteğini alan iktidara yakın gazeteler, söz konusu vergi vermek olunca Sözcü'nün yanına dahi yaklaşamıyorlar. 

Kamudan resmi ilanlar dışında herhangi bir ilan almayan Sözcü'ye, Basın İlan Kurumu (BİK) cezaları ile baskı oluşturulmaya çalışılıyor. Gazeteler için önemli gelir kaynaklarından birisi olan BİK ilanlarında Sözcü'ye uygulanan ambargo artıyor. 2020'nin Ocak-Kasım döneminde Sözcü'ye 166 bin lira BİK cezası kesilirken, grubun diğer gazetesi Korkusuz'a da 373 bin lira ceza kesildi. Yıl sonuna doğru BİK cezaları daha da arttı. 2020 Aralık ayı için de hem Sözcü'ye hem de Korkusuz'a 10'ar gün BİK cezası verildi. Yılın ilk 11 ayında her iki gazeteye toplam 26 gün ceza kesildiği göz önünde bulundurulduğunda, aralık ayında kesilen 10'ar gün cezanın ne kadar büyük olduğu da ortaya çıkıyor."