Sözcü'nün 144 katlı gökdeleni

Sözcü'nün 144 katlı gökdeleni

30 Kasım 2020 Pazartesi  |   Günlük

Cumartesi günü Sözcü gazetesinin internet sitesinde, "144 katlı gökdelen böyle yıkıldı" başlıklı ilginç bir haber yayınlandı.

Haber kısaca şöyleydi:

"Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) başkenti Abu Dabi'de bulunan 144 katlı Mina Plaza gökdeleni, patlayıcılarla yıkıldı. Kontrollü yıkım anları saniye saniye kaydedildi.

Medya Günlüğü yazarı Ömer Yalçınkaya bu haberi görünce çok şaşırdı, şaşırdı çünkü dünyada 144 katlı bir gökdelen bulunmadığını biliyordu. En yüksek gökdelen yine BAE'deki 163 katlı Burç Halife, ikinci sırada 128 katlı Shangai Tower var ama 144 katlı bir gökdelen yok.

Bunun üzerine haberi bir de kaynağında araştırmaya karar verdi ve Khaleej Times gazetesinin internet sitesine ulaşınca kuşkusunda haklı olduğu gördü.

Çünkü haberin orijinalinde "toplam 144 kat"tan söz ediyordu yani bina aslında dört ayrı bloktan ulaşıyordu ve 144 toplam kat sayısıydı.

Yalçınkaya bunun üzerine Sözcü'ye bir e-posta göndererek yanlış bilgi verdikleri konusunda uyarıda bulundu. Gazetenin internet sitesi haberi "toplamda 4 bloktan oluşan 144 katlı Mina Plaza gökdeleni" olarak değiştirdi. 

Haberin içinde düzeltme yapılmıştı ama başlık aynı kalmıştı: "144 katlı gökdelen böyle yıkıldı."

Sözcü'nün haberdeki yanlışlığı düzeltmesi elbette olumlu ama "144 katlı gökdelen yıkıldı" başlığı yanlış da olsa editöre okuru tıklamaya iteceğini düşündüğü için belli ki daha "çekici" gelmişti, bu nedenle değiştirme gereği duyulmamıştı.