RTÜK Sözcü TV'ye nihayet onay verdi

RTÜK Sözcü TV'ye nihayet onay verdi

8 Temmuz 2021 Perşembe  |   iyi

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Sözcü Grubu’nun 'SRT Sivas' isimli televizyon kanalının logosu 'SZC' şeklinde değiştirilmesi yönelik talebini onayladı. 

Sözcü TV, 21 Şubat 2020’de uydudan ulusal yayın yapan SRT isimli kanalı, sahibi olan Mega Ajans Reklamcılık Ticaret Şirketi’nden satın aldı. Kanalın 'Sivas SRT' olan logosunu 'SZC' olarak değiştirmek için 27 Şubat 2020’de RTÜK’e başvurdu. 

RTÜK, önce bazı belgelerin eksik olduğu gerekçesiyle Sözcü TV’de bu eksikleri tamamlamasını istedi. Sözcü TV 16 Mart 2020’de eksik belgeleri tamamladı. Ancak RTÜK başvuruyu aylarca gündemine almadığı gibi cevapsız bıraktı. 

Bunun üzerine Sözcü, RTÜK’ün başvurusunu gündeme almadığını kamuoyuna duyurdu. Logo değişikliği başvurusunu gündeme alması beklenen RTÜK ise, bu haberin duyurulmasının ardından toplanarak Sivas SRT ibaresinin SRT Sivas şeklinde kullanıldığı nedeniyle Sözcü TV’ye ceza kesti. 

11 Kasım 2020’de RTÜK’e bir kez daha, logo değişikliği talebini tekrarladı. Ancak RTÜK bu başvuruyu da yanıtsız bırakarak gündemine almadı. Talep, süresi içerisinde gündeme alınmayınca zımnen reddedilmiş oldu. Bunun üzerine Sözcü TV vekili avukat İsmail Yılmaz idari mahkemesine başvurdu. 

Davayı gündemine alan Ankara 15. İdare Mahkemesi Sözcü grubuna ait 'SRT Sivas' isimli televizyon kanalının logosunun 'SZC' şeklinde değiştirilmesi için yapılan başvuruyu reddeden RTÜK kararını mayıs ayının sonunda iptal etti. Kararda, logonun Türk Marka ve Patent Enstitüsü’nce de onaylandığı belirtilerek, RTÜK kararının dayanaksız olduğu belirtildi. 

Mahkeme kararının ardından RTÜK, SRT Sivas Televizyonu’nun logosunun SZC olarak değişmesine yönelik talebi onayladı.

(Medyatava)