Sözcü de 'emekli avcılığı' kervanına katıldı...

Sözcü de 'emekli avcılığı' kervanına katıldı...

13 Mart 2021 Cumartesi  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici, Sözcü gazetesinin de iktidar yanlısı medya gibi "emekli avcılığı" yapmasını şöyle eleştirdi:

"Sözcü gazetesinin sürmanşetinde boydan boya, “Emekli ikramiyesi artacak mı” yazıyordu. Bu tip “emekli avlayıcı” haberlere alışık olduğum için sayfaları çevirip haberin devamını okudum. 

İç sayfada ise “artacak mı” sözcüklerinin yerini “artırılsın” almış, haberin başlığı “Emeklinin bayram ikramiyesi artırılsın” şekline dönüşmüştü. Devamında özetle şöyle deniyordu: 

“Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği (TÜM EMEK-DER) emeklilerin bin liralık ikramiyelerinin artırılması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi. 

TÜM EMEK-DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan imzasıyla 4 Mart’ta gönderilen mektupta bayram ikramiyelerinin artırılması ve asgari ücret artışına endekslenmesi talep edilerek şöyle denildi: 

"Emeklilere 18 Mayıs 2018 yılı T.C. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bin TL olarak verilen bayram ikramiyelerimiz altı dönemdir aynı miktarda ödenmektedir. Sayın Cumhurbaşkanım yaşlı vatandaşların bayram ikramiyesi ödeneklerinin makul bir seviyeye çekilerek yıllık artışlarının  da asgari ücret artışlarına endekslenmesi için gereğini zatıalinizin emir ve müsaadelerinize arz ve talep ederim.” 

Görüldüğü gibi, haberin konusu emekli derneklerinden birinin başkanı olan Satılmış Çalışkan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektuptan ibaret. Erdoğan’a mektup gönderilmesi, emeklilerin bayram ikramiyesinin hemen artırılacağı anlamına gelir mi? Elbette gelmez. 

Kuşkusuz bunu Sözcü gazetesinin editörleri de biliyor. Buna rağmen Erdoğan’a gönderilen bir mektubu gazetenin sürmanşetinden “Emekli ikramiyesi artacak mı” başlığıyla duyurmanın, emekli okuru aldatma çabasından başka bir açıklaması olamaz. 

Bedava dağıtılan gazeteler sayılmazsa bayi satışı en yüksek gazete konumunda olan Sözcü’nün, bile isteye gerçek olmayan bir başlık atması, emekli okurları kandırmaya çalışması okurun gazeteye güvenini zedeleyecek bir uygulama."

Yazının devamını okumak için tıklayın