Sözcü davasında kararlar onandı

Sözcü davasında kararlar onandı

13 Ekim 2020 Salı  |   Günlük

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, Sözcü gazetesinin yöneticileri ve yazarlarına verilen cezaları aynen onadı.

Yedi yönetici ve yazar, “Fetö’ye bilerek ve isteyerek yardım” suçundan 27 Aralık 2019 tarihinde İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 3 yıl 6 ay ile 2 yıl 1 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. 30 Aralık 2019’da gazete avukatları, mahkumiyet kararlarının kaldırılması ve beraat kararı verilmesi için İstinaf Mahkemesi’ne itirazda bulundu. 

Ancak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi yerel mahkemenin verdiği kararları onadı. Bu durumda dosya Yargıtay’a gönderilecek. 

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gazete çalışan ve yazarları için öngördüğü cezalar şöyleydi: 

Sözcü yazarı Emin Çölaşan: 3 yıl 6 ay 15 gün

Sözcü yazarı Necati Doğru: 3 yıl 6 ay 15 gün

Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz: 3 yıl 4 ay

Sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin: 3 yıl 4 ay

Sozcu.com.tr Haber Koordinatörü Yücel Arı: 1 yıl 13 ay

Sözcü gazetesinin muhabiri Gökmen Ulu: 1 yıl 13 ay

Sözcü gazetesinin muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli: 1 yıl 13 ay

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren, gazetenin sahibi Burak Akbay, muhabir Gökmen Ulu, muhasebe elemanı Yonca Yücekaleli ve internet sitesi eski sorumlu müdürü Mediha Olgun hakkında “örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım” suçlamasıyla dava açmıştı. 

Hazırlanan ikinci bir iddianameyle de Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, yazarları Emin Çölaşan, Necati Doğru ile gazetenin İnternet Sitesi Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin ve Koordinatörü Yücel Arı hakkında da aynı suçlamadan dava açılmıştı. 

Her iki dava da İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirildi. Sözcü'ye ilişkin kumpas davasında duruşma savcısı, gazetemizin yönetici ve yazarları hakkında, “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım” suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemişti.

(Sözcü)