'Söyleme değil eyleme bakalım'

'Söyleme değil eyleme bakalım'

27 Eylül 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Dış İlişkiler ve Savunma Politikası Konseyi Onursal Başkanı Sergey Karaganov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moskova'da tepki çeken Kırım ile ilgili sözleri için, "Söylemlerine değil, eylemlerine karşılık vermek lazım" dedi. 

Rus TV Tsentr kanalının "Pravo Znat" (Bilme Hakkı) programına konuk olan dış politika uzmanı Karaganov, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile Soçi'deki görüşmesi öncesi Kırım'la ilgili açıklamalar yaptığına dikkat çekti. Karaganov, "Erdoğan, ayrıca kendi iç kamuoyuna nasıl 'sert erkek' olduğunu göstererek konumunu güçlendirmek istiyor. Yalnız beni rahatsız eden bizim toplumun bu açıklamaları sancılı şekilde algılaması. Biz muz cumhuriyeti değiliz. Evet komşumuz bir şeyler dedi. Desin, salla gitsin" diye konuştu.

Erdoğan'ın söylemlerinden ziyade eylemlerine karşılık verilmesi gerektiğini söyleyen Karaganov, "Şayet Erdoğan, Rusya'nın ulusal çıkarlarına yönelik bir eylem yaparsa o zaman kesinlikle başka şeyler olur. Bunu daha önce de yaptık. Olayı hatırlıyorsunuz. Hatta bizden özür dilemek de istemiyordu. Her ne kadar bize dost ülkenin yönetimine büyük saygım da olsa, onun söylemlerini umursamamak lazım" sözleriyle iki ülke arasında 2015 yılında yaşanan uçak krizini hatırlattı.

Erdoğan, Kırım'ın Rusya tarafından ilhakını tanımadıklarını ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söylemişti.

Putin'le Erdoğan çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek.

Etiketler:  Rusya