Söyle Bein paralar nerede?

Söyle Bein paralar nerede?

22 Nisan 2021 Perşembe  |   Mentor

Mentor

Gelin hep birlikte 3 Temmuz'dan sonra Türk futbolunda ne oldu ona bakalım... Çünkü futbolumuzun artık bir bataklığa sürüklendiği hem içinde bulunduğu mali durumdan hem de Real Madrid Başkanı Florentino Perez'in "küçük lig" diye aşağılamasından çok net belli. 

2010-2011 sezonunda Türk kulüpleri performansları ile UEFA kulüp sıralamasında 17. iken şimdi 27. sıraya gerilemiş, ülke puanında ise 10. sıradan 13. sıraya gerilemişiz ki ilk 10 dışındaki ülkeler "ikinci sınıf lig" sayılıyor ve şampiyonları Şampiyonlar Ligine gitmek için ön eleme oynamak zorunda kalıyor. 

2007-2008 sezonundan beri hiçbir Türk kulübü "Deloitte Money League"de ilk 20 içinde yer alamamış.

Aslında bu yazının ana konusu 3 Temmuz 2011 darbesinin nasıl Türk futbolunu gerilettiği ve sorunun nasıl çözüleceğiydi. Yukarıdaki bilgiler gerilemeyi net gösteriyor. Çözüm de belli: Futbolda Fetö operasyonu yapılacak. Toygun Atilla kitabında isimler bile vermiş ama hepimiz biliyoruz spor medyasında, hakemlerde, TFF'de hâlâ kripto Fetöcüler olabilir, varsa bunlar geniş bir operasyonla temizlenmelidir. (*)

Ancak konuyla ilgili internette araştırma yaparken başka bir şey dikkatimi çekti. Sportif olarak bu kadar başarısız olan ligin gelirleri azalmalıydı ancak müthiş bir artış görünüyordu. Bana inandırıcı gelmedi ama bir şey dikkatimi çekti: İlk ihale çok şeffaf iken ikincisiyle ilgili internet ortamında oldukça tartışmalı bilgiler  vardı. İhale tutarı kur sabitlemelerinden dolayı net olarak tespit edilemiyordu. 

Ben de 3 büyük kulübün KAP'ta yayınlanan mali tablolarından toplam yayın gelirlerine baktım. Çok ilginç sonuçlar çıktı, elbette gözden kaçırdığım bir şey olabilir ve yayıncı bir açıklama gönderirse buradan yayınlarız ama KAP'ta yayınlanan bilgiler oldukça absürt bilgiler içeriyor.   

2010-2014 dönemi için yapılan ihale yaklaşık 375 milyon dolar olmuş. 

Sonraki ihalede bildiğiniz gibi 500 milyon dolar oldu. 

Burada konuyu değiştirip bir parantez açacağım. Şu an yayın ihalesinde kaç para ödendiğine dair kamuoyuna açıklanmış net bir bilgi yok. Daha da ilginci, bu konuyu izleyip takip eden gazeteci yok. Bu kadar ciddi bir konuda bu kadar büyük tutarlar varken kimsenin bu konudan bahsetmemesi Türk spor medyasının kalitesi ve dürüstlüğü konusunda ciddi soru işareti yaratıyor. 

2017-2018 sezonunda Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş toplam 112 milyon dolar yayın geliri elde etmiş. 

2019-2020 sezonunda ise bu tutar yaklaşık 58 milyon dolar. 

Fenerbahçe 2017-2018 sezonunda 169 milyon TL, Galatasaray 169 milyon TL, Beşiktaş ise 135 milyon TL yayın geliri elde etmiş. 

Fenerbahçe 2019-2020 sezonunda 113 milyon TL, Galatasaray 153 milyon TL, Beşiktaş 130 milyon TL yayın geliri elde etmiş.    

Bırakın döviz bazında artışı, tutarlar TL bazında bile azalmış. 

Şimdi soruyorum: Söyle Bein paralar nerede?..

(*) https://medyagunlugu.com/haber/ifsa-ve-futboldaki-leke-46179 

Etiketler:  Futbol