'Sovyetlere ihanet ettiler'

'Sovyetlere ihanet ettiler'

25 Aralık 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus akademisyen, emekli dış istihbarat albayı Andrey Bezrukov, Sovyetlerin dağılmasını "ihanet" olarak nitelendirdi. Bezrukov ve eşi Yelena Vavilova, 2010 yılında ABD'de yakalanan ve ardından takas yoluyla Rusya'ya iade edilen 10 Rus ajanı arasında yer alıyor. 

Rus devlet televizyonu Rossiya-1 kanalının sorularını yanıtlayan eski ajanlar Bezrukov ve Vavilova, Amerika'da gizli görevdeyken 1991 yılında SSCB'nin dağıldığını duyduklarında ağladıklarını anlattı. Bezrukov, "Bizim için çok ağır oldu. Kremlin'deki Sovyet bayrağı indirilince ağladık. Olayları anlamakta güçlük çekiyorduk. İnsanların ne yaptıklarını bildiklerini umuyorduk ama sonradan bilmedikleri anlaşıldı" dedi. 

Sovyetlerin yıkılmasını "ihanet" olarak gördüklerini söyleyen eski ajanlar, "Profesyonel olarak bunu başka türlü nitelendiremiyoruz. O dönem iktidarda olanlar şahsi çıkarlarını, kendilerine emanet edilen ülkenin çıkarlarından üstün tuttular" diyerek dönemin Sovyet yöneticilerini suçladı.

Rusya'da halkın önemli bir bölümü Sovyetler Birliği'nin dağılmasından dönemin lideri Mihail Gorbaçov'u sorumlu tutuyor.

Nostalji anketi

TürkRus.Com'un haberine göre, aradan geçen 30 yıla rağmen Rusya'da Sovyet nostaljisi canlılığını koruyor. Obşestvennoye Mneniye Vakfı'nın son anketine göre, vatandaşların yüzde 62'si Sovyetler Birliği'nin dağılmış olmasından pişmanlık duyuyor. 

46-60 yaş grubunda bu oran yüzde 82'ye çıkarken 60 yaş üstünde yüzde 76 seviyesinde. 30 yaş altı vatandaşların ise yalnızca yüzde 28'i bu duyguya ortak. 32-45 yaş arasında ise oran yüzde 52. 

SSCB'nin yıkılmış olmasına üzülmediğini beyan edenlerin oranı ise yüzde 21. Sovyetlerin yıkılmasından Rusya'nın kârlı çıktığını düşünenlerin oranı yüzde 45. Yüzde 32'lik bir kesim ise aksi yönde fikre sahip. Sovyetler Birliği'nin yeniden kurulmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 52. İstemeyenler yüzde 31'de kaldı.