'Sovyetler Birliği'ni planlı yıktık'

'Sovyetler Birliği'ni planlı yıktık'

16 Kasım 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

ABD ile dünyayı yöneten iki süper güçten biri olan Sovyetler Birliği'nin çoğu kişiye sürpriz gelen parçalanmasının üzerinden 30 yıl geçti ama konuyla ilgili tartışmalar ve suçlamalar bitmedi. 

Sovyetlerin dağılmasında şimdiye kadar hedef tahtasına oturtulan kişi, ülkenin son lideri Mihail Gorbaçov oldu. 1985 yılında iktidara gelen Gorbaçov (fotoğrafta sağda), uygulamaya çalıştığı ancak kararsızlığı nedeniyle başarısız olduğu reformlarla “Pandora'nın Kutusu”nu açarak dağılmaya yol açmakla suçlanıyor. Şimdi ise, Sovyetler Birliği'nin son dışişleri bakanlarından Eduard Şevardnadze (fotoğrafta solda) ile ilgili bir iddia, parçalanmanın aslında “planlı” olabileceğini gösteriyor.

İddiayı ortaya atan kişi, eski Gürcistan Devlet Güvenlik  Bakanı, emekli istihbarat generali İgor Giorgadze. Rus "Soverşenno Sekretno" (Çok Gizli) gazetesine açıklamalarda bulunan Giorgadze, 1990 yılında Sovyet dışişleri bakanlığı görevinden ayrıldıktan sonra 1993-2003 arasında memleketi Gürcistan'da cumhurbaşkanlığı yapan Şevardnadze ile ilgili eski anılarını paylaştı.  

1993 yılında Gürcistan parlamentosu toplantısında Cumhurbaşkanı'na, 'Sen Kremlin'in ajanısın! Kremlin'in özel göreviyle buraya geldin!' dediğini anlatan Giorgadze, "Şevardnadze bu sözlerim üzerine, 'Sovyetleri yıkan ben mi Kremlin'in ajanıyım" tepkisini gösterdi" dedi. 

Aynı akşam Gürcistan Devlet Güvenlik Bakanı olarak Şevardnadze'yi ziyaret ettiğini anlatan Giorgadze, "Kendisine SSCB'yi yıktığını söylerken abartıp abartmadığını sordum. O da 'Gorbaçov ve ben sistemi 12 yılda dağıtmayı planladık fakat ülke 6 yıl içinde çöktü' yanıtını verdi” diye konuştu. 

Bunu duyunca şaşırdığını belirten Giorgadze, "Yani 1985'te iktidara geldiklerinde 1997'ye kadar ülkeyi dağıtmayı veya daha basit bir ifadeyle yok etmeyi planladılar. Daha sonra Şevardnadze, kitabında SSCB'nin çöküşünde yer aldığını gururla yazdı" dedi.  

Şevardnadze'nin Sovyet diplomasisindeki çalışmalarını da başarısız bularak sert eleştiren  Giorgadze, "Karabağ'da topyekun bir savaşın olduğu ve diğer SSCB cumhuriyetlerinde kanın döküldüğü bir zamanda, ülkenin lideri Gorbaçov'a Nobel Barış Ödülü verildi. Bana göre Batı hiç bu kadar alaycı ve sinsi davranmamıştı" diye konuştu.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/ickili_sevardnadze_ile_roportaj_mg_ozel-39712

Etiketler:  Rusya