Sovyetler Birliği dönüyor mu?

Sovyetler Birliği dönüyor mu?

13 Ocak 2022 Perşembe  |   Günlük

Gazeteci Gülten Sarı Youtube kanalında Kazakistan'da yaşanan son olaylardan yola çıkarak Orta Asya'daki son durumu ve Rusya, ABD, Çin ve Türkiye gibi ülkelerin bölgeye bakışını Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le değerlendirdi.

Ekonomik taleplerle başlayan gösterilerin şiddete dönüşmesinin üzerine Kolektif Güvenlik Örgütü'nün Rusya öncülüğünde Kazakistan'a barış gücü askerleri göndermesi özellikle Batı başkentlerinde "Rusya Sovyetler Birliği'ni canlandırmaya mı çalışıyor" sorusunun sorulmasına yol açtı.

Böyle bir durumun neden olamayacağını gerekçeleriyle anlatan Sezer, Rusya'nın, özellikle Ukrayna yüzünden Batı ile ilişkilerinin gerginleşmesi üzerine "arka bahçesi" olarak gördüğü bölgeye siyasi, ekonomik ve askeri açıdan göz kulak olmaya çalıştığını anlattı. Batılı ülkelerin Orta Asya'yı dönüştürme çabalarının başarısız olması üzerine, özellikle enerji projelerinde Rusya ile birlikte hareket etmeye başladığını belirten Sezer, "Gelinen noktada Batı bölgedeki ekonomik çıkarlarını tehlikeye atmaz" dedi.

Orta Asya'da demokrasi yolunda ilerleyen bir ülke var mı? Türkiye'nin bölgeyle yakınlaşma çabası neden başarısız oldu? Rusya'nın Orta Asya'daki çıkarları bağlamında Çin'e bakışı nasıl?

Sarı sordu, Sezer yanıtladı:

 

Etiketler:  Rusya