Sosyal medyada garip bir Orhan Pamuk tartışması

Sosyal medyada garip bir Orhan Pamuk tartışması

29 Ocak 2021 Cuma  |   Kötü

Yazar Orhan Pamuk ile ailecek görüştüklerine dair görüntüler paylaşan Rasim Ozan Kütahyalı (ROK) ile Habertürk yazarı Kübra Par arasında tartışma patlak verdi. 

Kübra Par yazısında Rasim Ozan Kütahyalı ile resmi var diye Orhan Pamuk'a yapılan linçin haksızlık olduğunu söyledi. 

Par yazısında, “Rasim Ozan Kütahyalı’ya karşı duyulan öfke nedeniyle Orhan Pamuk neden linç ediliyor anlamış değilim. Fotoğrafın ne zaman, nerede, hangi nedenle çekildiği belli değil. Orhan Pamuk’un yeni bir açıklaması da yok. Bir fotoğraf karesinden hareketle Pamuk, Kütahyalı ile aynı siyasi görüşteymiş ya da artık muhalif değilmiş gibi yansıtılıyor. Halbuki son röportajlarında çok sert eleştiriler getirmişti hükümete” yorumunu yaptı.

Par’ın yazısı üzerine, Kütahyalı’dan yanıt geldi. Twitter’dan açıklamada bulunan Kütahyalı, isim vermeden Par’ı eleştirdi ve şu ifadeleri kullandı: 

"Bu arada konvansiyonel medyada da operasyonel bazı yazılar var! Orhan Pamuk gibi büyük bir değeri manşetlerden alçakça defalarca linç ettir, sonra Erzincan Sabahat Hanım Lisesinde okumaktan utanıp saklayan “No Name” bir kızcağıza tam aksi yönde yazılar yazdırt. Buna kumpas denir" 

Kübra Par Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, Kütahyalı’nın, “Buna kumpas denir” ifadelerine tepki gösterdi. Par, “Kimseden talimatla yazı yazmadım, yazmam. Kendinle karıştırma, kumpas işini sen iyi bilirsin” dedi. 

Par şöyle yanıt verdi: 

"ROK, Orhan Pamuk yazıma çok bozulmuşsun belli ki

1-Kimseden talimatla yazı yazmadım, yazmam. Kendinle karıştırma, kumpas işini sen iyi bilirsin 

2- Senin gibi nefret edilen bir isim olacağıma, böyle iğrenç bir şöhretim olacağına, no-name olmayı tercih ederim 

3- Erzincanlı olmaktan, orada okumuş olmaktan niye utanayım? Aksine gurur duyuyorum. Yoksa Boşnaklara yaptığın gibi onlara da hakaret mi edeceksin? 

4- Düştüğün çukurdan seni çıkarmak için Orhan Pamuk’la fotoğraf paylaşmak falan yetmez. Çırpınışların çok acınası..." 

(Medyaradar)