Soçi'de 'zor' zirve

Soçi'de 'zor' zirve

29 Eylül 2021 Çarşamba  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık bir buçuk yıllık aranın ardından son dönemin en önemli görüşmesi için Çarşamba günü (bugün) Soçi zirvesinde buluştu.

Görüşme öncesinde iki liderin Suriye, Kafkasya, Libya, Afganistan'ın yanı sıra enerji ve savunma konularında iş birliği konularını ele alması bekleniyordu. Zirvenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenmedi.

Pandeminin başlamasından bu yana birçok kez telefonda konuşan ancak video konferans dışında 18 aydır bir araya gelmeyen iki liderin sadece tercümanların katıldığı baş başa görüşmesi yaklaşık iki saat 45 dakika sürdü. Öğle saatlerinde Karadeniz kıyısındaki Soçi'ye giden Erdoğan'a MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti.

Yakın çevresinde koronavirüs testi pozitif çıkan Putin iki haftalık karantina sürecine Erdoğan'la görüşmesiyle son verdi. Putin görüşmenin tamamlanmasından sonra bu konuda Erdoğan'a bilgi verirken, bulunduğu bir ortamda 30 kişinin hastalığa yakalandığını belirterek, "Ama bana bir şey olmadı" dedi. Sputnik'le üçüncü doz aşısını yaptırdığını söyleyen Putin Erdoğan'a, "Üçüncü dozu siz de ihmal etmeyin" diyerek Sputnik'le aşılanmasını önerdi. Erdoğan'ın, "Ben Biontech oldum" demesi üzerine Putin gülerek, "Gelecek sefere o zaman" dedi. Sohbette Erdoğan Putin'e antikor düzeyini sordu, "Tam hatırlamıyorum 15-16 falan" yanıtını alması üzerine, "Çok az ya. Benimki 1000'in üzerindeydi" diye ekledi. Putin bu konuda farklı hesaplama yöntemleri bulunduğunu, uzmanların kendisine antikor düzeyinin yüksek olduğunu söylediğini belirtti.

Rusya lideri konutunun kapısında Erdoğan'ı, "Görüşme yararlı ve kapsamlıydı. Temasta kalmaya devam edeceğiz" sözleriyle uğurladı. Erdoğan ise daha sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Mevkidaşım Putin ile verimli bir görüşme gerçekleştirerek Soçi'den ayrıldık" dedi.

Zirvenin ardından liderlerin basın toplantısı yapmayacağı daha önceden açıklanmıştı.

Görüşme öncesi

Sputnik'in ve AA'nın aktardığına göre, "Kovid pek dostu birbirinden ayırdı" diyerek konuşmasına başlayan Erdoğan görüşmenin basına açık bölümünde şu mesajları verdi:

"Öncelikle benim sizlere teşekkürüm var. Yangın ve felaketlerde bize vermiş olduğunuz destek nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Gerçekten dostlar bu tür zor günlerde belli oluyor. Özellikle şuna inanıyorum, bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde her geçen gün çok daha güçlenerek devam etmemizde çok büyük faydalar var.... Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı.... Bir diğer konu da özellikle bizim savunma sanayinde beraber attığımız adımlar. Bunu da ayrıca zaten konuşmamızda fayda var. BM Genel Kurulu'nda malum zevat bazı konuları özellikle sordu. Biz de onlara zaten gereken cevabı verdik. Çünkü attığımız adımlardan dönmemiz mümkün değil. (S-400 füzeleri kastediliyor-MG) Özellikle şuna inanıyorum, bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde her geçen gün çok daha güçlenerek devam etmemizde çok büyük faydalar var."

Putin'in konuşmasından bazı başlıklar ise şöyle:

"Her şey telefonda konuşulamıyor. Türkiye ile görüşmelerimiz kimi zaman zor geçiyor ancak her zaman pozitif bir sonuçla bitiyor, uzlaşı bulmayı öğrendik. Avrupa doğal gaz pazarında sallantılı bir dönemden geçiliyor ancak Türkiye, Türk Akımı’nın devreye girmesi ardından kendini güvende hissediyor. Rusya ve Türkiye, pandemiden kaynaklanan ticaret kaybını telafi etmekle sınırlı kalmadı, ticaret hacmini büyüttüler de. Uluslararası alanda oldukça başarılı bir biçimde iş birliği yapıyoruz. Bunu söylerken hem Suriye’yi kastediyorum hem de Libya konusunda pozisyonlarımızı koordine etmek üzere kurduğumuz temaslardan bahsediyorum. Karabağ'da iş birliğimiz hem ateşkesin sağlanmasında hem de ilerideki daha sağlam kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik önemli bir unsurdur."

 

Etiketler:  Rusya Diplomasi