Silivri'den mektup var

Silivri'den mektup var

20 Temmuz 2020 Pazartesi  |   Günlük

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in, Silivri Cezaevi’ndeki tutuklu gazetecilere gönderdiği destek mektubuna, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel’den cevap geldi.

Ağırel eskisinden daha güçlü ve inançlı olduğunu belirttiği mektubunda, “Yeneceğiz. Bu karanlıkları, bu tutsaklıkları yeneceğiz, ellerimizdeki kelepçeleri söküp atacağız, diz çökmeyeceğiz, yenilmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi. 

Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun temmuz ayı toplantısında tutuklu gazetecilerin durumu ele alırken Libya’da şehit olan MİT görevlisi haberi nedeniyle Silivri Cezaevi’ndeki tutuklu gazetecilere destek mektubu gönderilmesi kararlaştırmıştı. Basın Konsey Başkanı Türenç imzalı mektuplar tutuklu gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç’a geçen cuma günü kendilerini Yüksek Kurul adına ziyaret eden seçilmiş okuyucu temsilcisi, hukukçu Dr. Başar Yaltı tarafından teslim edilmişti. 

Tutuklu gazetecilerden Yeniçağ gazetesi yazarı Ağırel, Türenç’in mektubuna gönderdiği yanıtta, “Sizin nezdinizde tüm Basın Konseyi’ni esaretten özgürce selamlarım” ifadelerine yer verdi. 

Murat Ağırel’in, Pınar Türenç’e gönderdiği mektup şöyle: 

“Değerli Başkanım, 

Hiç merak etmeyin ben gayet iyiyim. Eskisinden daha güçlü, daha inançlıyım. 

Yedi direkli çadırlarda doğan, omuzlarında uzun selfeler, ellerinde uzun mısrî kılıçlar ve temreni çelik kargılar olan, aşılmaz dağları aşan, gidilmez yolları giden, konuğunun ayağına diz boyu halılar seren, güneşin yüz bin parçaya bölündüğü toprağın çocuğuyum ben. 

Beni, iki üç metrekarelik odaya hapsedip susturacağını, korkutacağını, alıştıracağını sananlara o fırsatı vermem. 

Benim sözüm var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerini koruyacağıma, fakir fukaranın, yetimin hakkını koruyacağıma dair sözüm var. Ne hapsettikleri iki-üç metrekarelik odalar, ne taktıkları kelepçeler beni yolumdan döndüremez. İnancımı, irademi kıramaz. 

‘Yeneceğiz…. 

Bu karanlıkları, bu tutsaklıkları yeneceğiz, ellerimizdeki kelepçeleri söküp atacağız, diz çökmeyeceğiz, yenilmeyeceğiz….’ 

Sizin nezdinizde tüm Basın Konseyi’ni esaretten özgürce selamlarım. 

Murat Ağırel 

Silivri 9 Nolu Cezaevi 

C-3 No: 18” 


Basın Konseyi Başkanı Türenç, geçen cuma günü Ağırel’e şu mektubu göndermişti: 

“Sevgili Murat, 

İnsana cehennemi yaşatan o diş ağrılarından kurtulduğuna inanmak iyi geldi bizlere. Umarım, tedavilerin en kısa sürede tamamlanır.  

Yeter ki sen iyi ol.  

İyi ol, sağlıklı ve zinde ol ki, zindandan çıktıktan sonra, yine hakikatlerin peşinde özgürlük mücadelesine devam edebilesin. Bu duruş, sana yakışıyor çünkü.  

Biliyoruz, çok haksız ve insafsız bir bedel ödetiyorlar. Ne var ki, haftalar, aylar geçecek. Önemli olan sevdiklerine kavuşabilmen, inandığın değerler uğruna mücadelede beslenerek güçlenmen.  

Her anı işkence, her dakikası haksızlık olan bu dayatmalara karşı direncini hep koruyacağını biliyoruz.  Ellerine takılan o kelepçeleri sana reva görenler, bir gün saklanacak karanlıkları bulmanın çaresizliğini yaşayacaklar. Lanet olsun bu yapılanlara.  

Seni sevenler, az ötenden tam da Silivri'nin bir başka köşesinde seni özlemle bekliyorlar. 

Kavuşacağımız günler çok yakın.  

Basın Konseyi'ndeki tüm arkadaşlarımla, seni sevgiyle kucaklamaya geldik.  

Diren Murat. Kendine iyi bak. Sevgiyle kal. 

Pınar Türenç 

Basın Konseyi Başkanı”

(Basın Konseyi)