Şike var mı yok mu?

Şike var mı yok mu?

6 Haziran 2020 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

İlhan İlmenöz

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in katıldığı Ekonomist dergisinin instagram canlı yayınındaki "şike" sözleri Fenerbahçe taraftarlarının tepkisine neden oldu. 

Sarı-lacivertli taraftarlar, "NihatÖzdemirİhraçEdilsin" şeklinde bir etiket başlatarak kulüp üyeliğinin iptal edilmesini talep etti. 

Peki ne demişti sayın N. Özdemir kısaca bakalım; 

"Birçok ülkede böyle olaylar oldu, İtalya, İngiltere, Fransa'da oldu, Türkiye'de de böyle bir olayı yaşadık, o sezon 2010-11 sezonudur. 2010-11 sezonunu yaşadık, 9 sezon geride kaldı. 9 senedir herhangi bir şekilde şike olayına rastlamadık. Amatör liglerde de şikayetler geliyor, Etik Kurulumuz inceliyor. Bunlarla ilgili herhangi bir şey yakalayamadık ama yakaladığımız zaman meselenin üzerine gideriz." 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, bunları söyleyen kişi sıradan, yetkisiz bir kişi değil. Ülke futbolunun en tepesinde halen görevde olan bir başkan... Futbol Federasyonu başkanı olan şahsın söylediği sözler her zaman önemlidir, her zaman dikkate alınmalıdır. 

Başkanın sözlerinden anladığımıza göre ülkemizde en son şike 9 sene önce yapılmıştır. TFF başkanı, son 9 sezon şike olmadığına göre "kazanılan şampiyonluklarda bir şaibe yoktur, son 9 sezon temizdir" demektedir.  

Peki 9 sene önce  şikeye bulaşmış takım veya takımlar hangileridir?  

Şikeden dolayı kendine yarar sağlamış veya bu durumdan mağdur olmuş takımlar var mıdır? Başkana bu soruları da yöneltmek gerekmez mi? 

Devam edelim; 

Madem 9 sene önce şike yapıldığını kabul ediyor, şike yapan takımlara federasyon tarafından bir  ceza verilmiş midir? Misal İtalya'da Juventus şikeden dolayı küme düşme cezası alırken bizde hangi cezalar verilmiştir? 

Şikeyi oyuncular mı yoksa yöneticiler mi yapmıştır? 9 sene önceki süper kupa finali neden oynanmamıştır? 

Olaya başka bir açıdan bakılırsa N. Özdemir o zamanlar bu durumun farkında mıydı, olanları biliyor muydu, yoksa sonradan mı öğrendi? 

Kısaca 9 sezon önce sayın Özdemir'in dediği gibi şike var mıydı, yoksa bütün bunlar Özdemir'in uydurması mı? 

Spor yargısı ve vicdanlar bu duruma ne diyor acaba? 

Herkes rahat uyuyabiliyorsa sorun yok.