'Şike mafyası'

'Şike mafyası'

11 Aralık 2020 Cuma  |   Mentor

Mentor

Güya temiz futbol dünyasının temiz medyasının mensuplarından biri mealen diyor ki: "Fenerbahçe şampiyon olmak istiyorsa bir iki hakeme düdük astırsın!.."

Normalde temiz bir futbol ülkesinde ortalık birbirine girer, o gazeteci sorgulanırdı çünkü bu bir itiraf, sistemin nasıl çalıştığına dair bir itiraf. 

Bir hakeme rüşvet vermekle birkaç hakeme düdük astırıp onları baskı altına almak arasında hiçbir fark yok, hepsi müsabaka sonucunu dışardan etkilemeye çalışmak ve şike. 

Bu ülkede bunlar yapıldı ve yapılıyor: Mesela Bünyamiz Gezer'le Ali Aydın'a düdük astırıldı. Ali Aydın'ı tam hatırlamıyorum ama Bünyamin Gezer mükemmel bir hakemdi, sırf Muslera'ya kırmızı kart gösterdi diye hakemlik kariyeri bitirildi. 

Fenerbahçe'ye "hakeme düdük astırmayı" öneren bu medya mensubu da, diğerleri de bunları biliyor ama söylemiyorlar. Zaten Fenerbahçe'ye önerdikleri şeyin "sistem" olduğunu biliyorlar yani pisliğin farkındalar. Peki bu pisliğin farkında olup neden her sene "winner takım" yalanlarıyla pisliği örtüyorlar? Yani Fenerbahçe'ye bir şey önermeden önce medya ne kadar kirli olduğunu görüp kendini temizlesin, karşıdan o kadar çürük, o kadar iğrenç görünüyorlar ki, ifade etmekten utanırım. 

Başka bir örnek anlatayım; Fatih Terim her maç, Beşiktaş Başkanı Fenerbahçe maçı öncesi hakemlerle ilgili açıklama yaparken susan TFF, Fenerbahçe Başkanı'nın son derece yapıcı açıklamalarına çirkin bir açıklamayla cevap vermiş. Herkes hakem hakkında konuşurken susup Fenerbahçe konuşunca açıklama yapmak çirkin ama açıklamada kullanılan dil daha da çirkin. Açıklama sokak ağzı ile kahvehane tarzı ile yazılmış TFF'nin bir kurum olmaktan çok çürümüş ahbap çavuş ilişkileri üzerine kurulu bir bedevi organizasyonu olduğunu gösteriyor. 

Fenerbahçe Başkanı'nın kullandığı en ağır ifade "ayıplamak", TFF açıklamasında yer alan ifade ise "ayar vermek" yani bayağı, kurumsal bir kültürde yeri olmayan kahve ağzı.

Dahası da var: Sosyal medyaya baktığınızda "ayar vermek" sözcüğünü en çok kullanan bir "BİP"çi, hani Rıdvan Dilmen'in Fetö tezlerine destek vermek ve TFF'yi tokatlamak ile suçladığı gazeteci. Tesadüf işte, yoksa bir medya çetesi ve onların TFF'yi ele geçirdiğini ve tokatladığını söyleyemeyiz. 

Zaten babası Süper Lig takımlarından birinden maaş alan hakem, maçı lehine berbat edip şampiyonluğu hediye ettikten sonra o teknik direktörle selfie çektiren hakem, o yıl Fenerbahçe yarışın içinde olduğu için bunu bir yıl boyunca saklayan medya ve sohbet gruplarında hakem atama normal ve ahlaksızlık değil ve futbol temiz, tek sorun Fenerbahçe!

Bu ülkedeki en kirli en çürümüş şey spor medyasıdır, sonra da futbol yönetimi gelir. 

Spor medyası artık medya değil çete, maç sonuçlarını ellerindeki medya güçle etkilemeye çalışan ve bundan çıkar sağlayan bir şike çetesi, belki bahis de işin içinde olabilir. 

Medya önce kendi pisliğini temizlesin diyeceğim ama o kadar kirliler ki, temizlemek mümkün değil...

Etiketler:  Futbol