'Sıfır kilometre' İsrail hükümetinin ilk sınavı

'Sıfır kilometre' İsrail hükümetinin ilk sınavı

16 Haziran 2021 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Rafael Sadi 

Hükümet kurulmasından önce yapılması hesaplanan ve Yeruşalayim Günü şerefine her yıl gerçekleştirilen "bayrak yürüyüşü" geçen hafta tehir edilmişti. 

Başka bir deyişle, adeta "saatli bomba" sayılan bu yürüyüş yeni hükümetin kucağına bırakılmıştı eski Natanyahu hükümetince. 

Bu yürüyüşün tehir edilmesinin sebebi Hamas’ın İsrail devletini tehdit etmesi ve "Bu yürüyüşü yaparsanız  savaş devam eder" ifadeleri idi. 
   
Natanyahu hükümeti bu sorumluluğu hükümetten ayrılırken almak yerine bir hafta tehir etti ve bu kararı yeni hükümete bırakmayı tercih etti. Sözüm ona solda olmadığı iddia edilen Bennet Hükümeti ve İç Güvenlik Bakanı Omer Bar Lev cesur bir karar ile bu yürüyüşün yapılmasına İsrail Polisi, Sınır Polisi (Magav) ,Ordu, Şabak (Genel Güvenlik birimi) ve diğer güvenlik kurumları ile danıştıktan sonra ve Yeruşalayim’e de 2000 kadar güvenlik ekibi tayin ederek izin verdi. 

Söz konusu "bayrak yürüyüşü" İM TİRTSU isimli bir dernek tarafından organize edildi ve salı günü akşam saatlerinde Yeruşalayim’de yola çıktı. Arap Partisi Raam lideri Mansur Abbas bu yürüyüşün provokasyon olduğu iddiası ile iptalini talep etmesine rağmen hükümet üyelerinden kimse bu talebe ses vermedi.

Gerek basında gerekse sol kesimde İsrail başşehrinde İsrail bayrakları ile yürümek için Hamas’tan veya İslami bir parti olan RAAM’dan izin almak gerekmediği konusunda birleşilmiş görülmektedir. 

Bu yürüyüşün engellenmesi için tehditlerde bulunan Hamas terör örgütü "yangın balonları" ile tehditlerini kısmen de olsa yerine getirdi ancak İsrail buna henüz bir tepki vermedi. 

Yürüyüş halen devam ediyor ve yer yer Yeruşalayim’deki Arap vatandaşlar ile polis arasında tartışmalar yaşanıyor. Herkesin temennisi ise bu  tartışmaların tırmanmaması.

 

 

13. Başbakan Bennet'in kimdir?

Eski Savunma Bakanı ve İsrail’in 13. Başbakanı Naftali Bennett kimdir bir göz atalım: 

Naftali Bennett aslında bir yüksek teknoloji şirketi ortaklığından büyük paralar kazanmış bir milyoner.  

Ancak gerek askeri gerekse siyasi kariyeri milyonerliğinden daha ön planda olan bir kişilik. 

Şöyle ki, Naftali Bennet 1972 yılında İsrail’in kuzeyindeki Hayfa şehrinde dünyaya geldi. Anne ve babası Amerika’nın San Francisco şehrinden İsrail’e göç etmiş Jim ve Myrna’nın üçüncü oğlu olarak dünyaya geldi. Anne ve baba tarafı Avrupa’dan Amerika’ya göç etmiş ve kısmen de Nazi Almanya’sındaki soykırımda katledilmişlerdir. 

Bennett’in iki erkek kardeşi var. Asher İngiltere’de yaşamakta, diğer kardeş olan Daniel ise İsrail denizyolları olan ZİM şirketinde muhasebecidir. 

Bennett Hayfa’daki YAVNE Yeshiva Lisesinde eğitim gördü ve Bnei Akiva dini ve siyonist gençlik örgütünde Madrich (eğitmen) oldu. 

1990 yılında orduya katıldı ve Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetleri’nde göreve başladı. Sayeret Matkal ve Magal Komando birliklerinde komutan olarak görev yaptı. Bu süre zarfında binbaşı rütbesine ulaştı. 

Ordu görevinden sonra Yeruşalayim İbrani Üniversitesi’nde hukuk diploması aldı. 

Siyasi kariyeri ise oldukça renkli. Likud Partisi’nde Başbakan Binyamin Natanyahu’nun ofis müdürlüğü ve seçim kampanyası başında görev ile bu mesleğe adımını attı. Bağlı olduğu Bnei Akiva ideolojisi çerçevesinde birçok yasa ve kuralda Likud Partisi ile ters düştü ve bu nedenle de kendi başına bir parti kurdu. 2011 -2012 yılında Ayelet Şaked ile birlikte İsrailliler isminde bir hareket oluşturdu. 2012’de  Likud Partisi’nden ayrılarak Yahudi Evi partisinin lideri oldu. 2013 seçimlerine on iki milletvekili alarak sağ kanatta önemli bir isim olduğunu ortaya koydu. 2013 yılında Ekonomi Bakanı ve Din Hizmetleri Bakanı olarak görev aldı. 2013 yılında ise Yeruşalayim ve Diaspora Bakanı olarak atandı. 

2015 seçimlerinde yeniden milletvekili olarak seçildiğinde ise bu kez Eğitim Bakanı olarak atandı. Ve Diaspora İşleri Bakanlığı’nı da elinde tuttu. 

2018 yılında Avigdor Liberman’ın Savunma Bakanlığı’ndan ayrılması üzerine Bennett, bu makam için aday olduğunu açıkladı. Ancak Natanyahu bu talebi reddetti. 2019 ile 2020 tarihleri arasında Savunma Bakanlığı görevlerinde bulundu. 

Naftali Bennett Yemina (Sağ’a) Partisi ile son seçimlerde yedi milletvekili ile İsrail Parlamentosu’na girebildi. Yeş Atid (Gelecek Var) Partisi lideri Yair Lapid ile kurduğu ittifak sonucu eski patronu Binyamin Natanyahu’nun karşısına dikilip bir anlamda onu devirmeyi veya en azından değiştirmeyi ve başbakan olmayı başardı demek durumundayız. Hem de sadece altı milletvekili ile.. Milletvekili Amichai Shikli güvenoyu vermeme kararı ile Yemina Partisi dışında kaldı. 

Bennett’in İsrail Parlamentosu Knesset’te yaptığı konuşma oldukça tartışmalı geçti ve parlamento başkanı Likud Partili Yariv Levin görevini hakkı ile yaptı ve konuşmayı bölmeye çalışan herkesi uyardı ve 3 uyarı sonunda susmayanları meclis dışına çıkarttı. Hem de hangi partiye ait olduğuna bakmaksızın. Kendisini tebrik etmemek mümkün değil. 

Uzun ve yorucu bir Meclis gününden sonra meclis başkanı açık oylama ile seçildi ve eski Emniyet Genel Müdürü Miki Levi 67 oy ile meclis başkanı seçildi. Son meclis başkanı Yariv Levin ise sıcak bir kucaklaşma ile Miki Levi’yi tebrik etti ve meclis çekicini teslim etti. Bütün siyasi tartışmalara rağmen kucaklaşma sahnesi oldukça duygulandırıcı idi. 

Ardından Meclis vakit kaybetmeksizin güven oylamasına geçti. 

RAAM partisinden milletvekili Sail el Harumi karşı oyu kullandı. BU hükümetin alması gereken 61 oyu almayacağı ve 60 oyda kalacağına işaret ediyordu. 

Birleşik Liste liderleri Aymen Odeh karşı oy kullandı. Ahmed Tibi de karşı oy kullandı. 

Sonuç olarak hükümet sadece 60 oy aldı, böylece çoğunluğu elde edemeden hükümet oldu.  

Ve Naftali Bennett 60-59 oy ile başbakan oldu. Sadece 6 milletvekili ile demekte de yarar var. 

Binyamin Natanyahu ve bakanlar, artık hükümet masasını boşaltıyor, yerlerine yeni hükümet üyeleri oturacak...

Etiketler:  Rafael Sadi