Sibirya’daki esir kampından kaçış

Sibirya’daki esir kampından kaçış

4 Kasım 2021 Perşembe  |   Günlük

Dedesini hiç görmemiş ama onun yaşadıklarını anlatan babasını dinlemekle geçmiş Murat Uzun’un çocukluğu… Babasının anlattıklarıyla tanımış dedesini. Murat Uzun, “Dedemi göremedim ama babamdan dinlediklerim sayesinde çok yakından tanıdım” diyor.

Peki, kimdir bu Bekir Nakashidze?  

Gürcistan’ın SSCB’ye katılmasının ardından başlayan asimilasyon politikasına karşı çıkan, bunun için Türkiye tarafına casusluk yapan Batumlu bir tüccar. 1929 yılının Mart ayında, Oğlav köyündeki evinin önünde Rus askerleri tarafından casusluk suçlamasıyla tutuklanır. 

Göstermelik bir mahkeme ile tüm mallarına el konulup ömür boyu hapse mahkûm edilir. Cezasını çekmesi için Sibirya’ya, Yekaterinburg esir kampına gönderilir. Sonrası tam bir kâbustur. İki sene bu cehennemde kalan Bekir esir kampından kaçar. Peşindeki insan avcıları, zorlu doğa koşullarına rağmen aylarca süren yolculuk sonrası evine döner.

 “Yaşamadığım dönem ve mekânları, sadece araştırıp ve büyüklerimden dinleyerek anlatmak, aktarmak beni zorlasa da çok uzun zamandır aklımda olan bu projeyi hayata geçirmek için bir an bile umutsuzluğa kapılmadım. Hikâyenin başladığı yeri görüp incelemek, gözlerimi kapadığımda zamanda yolculuk yapıp kendimi orada hissetmek beni daha da motive etti” diyen yazar Uzun bu kitabı, torunları ve gelecek nesiller de Bekir Nakashidze’yi tanısın ve neler yaşadığını bilsin diye kaleme almış. 

Murat Uzun yazdığı romanın tanıtım filmini de çekti. Filmde dedesi Bekir Nakashidze’yi bizzat kendisi oynayan Uzun, filmin yönetmeliğini de yaptı. İkinci Adam yayınevinden çıkan BEKİR romanı kitapçılar ve internet kitap satış sitelerinde.

(Balkan İletişim Basın Bülteni)