'Sevgililer Günü' ne kadar popüler?

'Sevgililer Günü' ne kadar popüler?

13 Şubat 2021 Cumartesi  |   Günlük

Batılı ülkelerde yüzyıllardır kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü, Türkiye'de nispeten "yakın geçmiş" diyebileceğimiz yıllarda kutlanır oldu.

Peki, 14 Şubat Türkiye'de popüler mi?

NG Araştırma, 5 - 9 Şubat 2021 tarihleri arasında Türkiye genelinde, 15 yaş üzeri 2198 kişinin katılımı ile online yaptığı ankette bu soruya yanıt aradı.

14 Şubat bazılarına çok anlamsız gelse de, bazıları için hediyeleşmek ve hatırlanmak için büyük bir fırsat. Ülkemizde ise 14 Şubat'ı kutlayanların sayısı bir hayli fazla. 

Katılımcıların %56'sı 14 Şubat Sevgililer Günü'nü kutlama eğiliminde. Zaman zaman da kutlayanlar düşünüldüğünde Sevgililer Günü'nün Türkiye'de popüler olduğunu söylemek mümkün. 

Sevgililer gününü kutlama nedenleri neler? 

Araştırmaya katılanların %39'u bugünü sevgisini hissettirmek için bir fırsat olarak görüyor. %19'u ise hediye alıp vermeye güzel bir sebep oluşturduğu için kutluyor. Kalanlar ise bu özel günü sevdiklerini söyleyenler, sevgililerinin beklentisi olduğunu ve diğer etkenleri belirtenlerden oluşuyor. 

Araştırma sonuçlarını detaylı incelendiğinde erkeklerin %45'i sevgisini hissettirmesi için bugünü fırsat olarak görürken, %21'i ise sevgilisinin/eşinin beklentilerini karşılamak için kutluyor. Kadınlarda sevgisini hissettirmek için bugünü fırsat görenlerin oranı %35 iken hemen arkasından %25 ile hediye alıp vermeyi önemseyenleri görüyoruz.

Her 5 erkekten 1'i sevgilisinin beklentisi olduğu için bugünü kutladığını, her 4 kadından 1'i ise kalplerine giden yolun hediyeden geçebildiğini söyledi.

Sevgiline/Eşine hangi hediyeyi alacaksın?

Her 10 kadından 2'si, sevgilisine kıyafet almayı planlıyor. Her 10 erkekten 2'si ise sevgilisine çiçek almayı düşünüyor.  

Her 10 kişiden 1'i partnerine üzerinde adı veya resmi olan özel bir hediye almak istiyor.

Sevgilinden/Eşinden en çok hangi hediyeyi beklersin? 

Hediye vermek mi seni daha mutlu eder hediye almak mı? Peki hangi hediyeler bizi daha mutlu eder? 

Her 5 kadından 1'i hediye olarak takı beklediğini, her 5 erkekten 1'i ise hediye olarak saat istediğini söyledi. Araştırma genelinde her 10 kişiden 1'i bu güne özel bir hediye istemediklerini belirtti. 

14 Şubat'a özel hediyelik ürünlerde fiyat artışı var mı? 

Hediye almak bazılarımız için çok cezbedici fakat 14 Şubat gibi özel günlerde indirim seçenekleri sunulsa da fiyatlar bazen normalden daha da fazla olabiliyor.

Araştırmaya göre her 10 kişiden 8'i Sevgililer Günü'nde fiyatların arttığını düşünüyor.

Sevgililer Günü'nü en çok nerede geçirmek istersin? 

Her 10 kişiden 3'ü Sevgililer gününü evde geçirmek istediğini belirtti.  

Her 10 kadından 3'ü, erkeklerin ise 2'si bu özel günü deniz kenarında geçirmek istediğini söyledi.

Pandemi nedeniyle Sevgililer Günü planların değişti mi?

Katılımcıların %39'u, pandemi nedeniyle Sevgililer Günü planının değiştiğini, %36'sı ise salgının planlarını etkilemediğini belirtti. 

Sevgilin/Eşin Sevgililer Günü'nü unutursa tepkin ne olur?

Her 5 kadından 2'si bu duruma sinirleneceğini fakat fazla büyütmeyeceğini ifade ederken, her 5 erkekten 1'i de aynı tepkiyi vereceğini söyledi.

(NG Araştırma)