'Sevgili falan yapmak...'

'Sevgili falan yapmak...'

7 Ocak 2021 Perşembe  |   Serbest Kürsü

Nurettin İğci

Pazarcının, kızı için muz seçen kadına söylediği sözü işitince; "Arkadaş 'Şu yapmak yardımcı fiiliyle ilgili onca not aldın. Ama bir türlü yazmadın gitti" deyip örneklerin yer aldığı kâğıda, "Gelir misin yanıma!" çağrısında bulundum.  

'Yapmak' sözcüğü tam anlamıyla batmak üzere olan gemiden kendini denizin kucağına bırakanlara fırlatılan can simitlerine benziyor. Sıkıştın mı attırıveriyorsun bir tane, bunu yapan sağ ben selamet! 

Dizilerde ava çıkmak için birkaç dakika kulak kabartmak yetiyor. Örneğin çok izlenenlerden birinde genç kız; arkadaşına "Benden habersiz sevgili mi yaptın?" diye soruyor. Demek ki bu soruyu yönelttiği delikanlı, bilimde en önde giden ülkeleri bile çatır çatır çatlatacak bir üretime imza atarak; sevgili yapmaya başlamış. Bir başkası "Vay telefon yapmışsın" dese de ona kılımı bile kıpırdatmayarak, öncekini alkışlıyorum. 

Pek spor programı izleyen biri değilim ama, ne zaman "Biraz takılayım" desem, koşu yapmaktan geçilmiyor. Sahada koşan futbolcu yok neredeyse, hepsi koşu yapıyor. 

Reklamda övülen malın yanma yapması asla söz konusu değil. Haberdeki hırsız, kaçmayıp topuk yapıyor. Ekonomist borçlanma yapmaktan dem vururken, bir başka konuşmacı kimi siyasilerin küfür etmesinden değil yapmasından yakınıyor.  

Bir dükkânda değişim yapıldığı ilan edilirken, şu gazete başlığı da bana malzeme katkısında bulunuyor: 

"Aklı havada erkek, bekleme yapma yürü." 

Daha örnek var ama, konuşma gibi yazmakta da da kısa kesmeyi sevdiğimden; satırlarımı girişteki pazarcının, muzları elden geçiren kadına söyledikleriyle noktalayayım: 

"Koparma yapmayalım abla!" 

Etiketler:  Türkçe