Şeref defterindeki 'Ağrı Dağı'

Şeref defterindeki 'Ağrı Dağı'

17 Nisan 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova 

Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan, Gürcistan ziyareti sırasında şeref defterine Ağrı Dağı'nın resmini çizdi. 

Sarkisyan, Gürcistan devlet başkanlığı konutundaki şeref defterine, “Devlet Başkanı Salome Zurabişvili'nin Gürcistan'ı ziyaret etme davetinden içtenlikle memnuniyet duyduğumu söylemek isterim. Bu ziyaretin Ermeni ve Gürcü halkları arasındaki ilişkileri güçlendireceğine ve gelecek nesillerin yararına olacağına eminim” diye yazdı ve sayfanın altına Ağrı'nın resmini çizdi. 

Zurabişvili söz konusu yazının fotoğrafını Facebook sayfasında paylaştı. Gürcistan Devlet Başkanı'nın paylaştığı fotoğrafa bazı Ermeni takipçileri destek verirken, bir Azerbaycanlı takipçisi, "Yakında Karabağ'a da Ağrı Dağı gibi uzaktan bakacaklar.." yorumunda bulundu. Söz konusu olay Ermenistan basınında da yer buldu. 
 

 

Geçen yıl Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ermenistan'a gönderdiği yardım paketlerinde "Ağrı Dağı" ifadesinin yer almasına tepki göstermişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konuyla ilgili olarak Çin'in Ankara Büyükelçisi ve Çin Dışişleri Bakanlığından izahat istendiğini açıklamıştı. 

Ermenistan, “Ararat” dediği Ağrı Dağı'nı en önde gelen ulusal sembollerinden biri olarak görüyor. Ermeni halkının gözüyle Ağrı Dağı neredeyse dokunabilecek kadar yakın olan ancak bir türlü ulaşılamayan bir özlem. 

Dönemin Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, 2010 yılında Alman Der Spiegel dergisine konuyla ilgili olarak şunları söylemişti:

“Kimse Ararat'ı (Ağrı) bizden alamaz, onu kalplerimizde saklıyoruz. Bugün dünyanın neresinde yaşıyorsa yaşasın, Ermenilerin evinde Ararat'ın fotoğrafını görürsünüz. İnanıyorum ki bir zaman gelecek Ararat halklarımızı ayıran değil birleştiren bir sembol olacak. Ama açıkça söylemek isterim, Ermenistan'ın hiçbir temsilcisi toprak talebinde bulunmamıştır. Türkiye belki de vicdan azabı yüzünden böyle bir iddiada bulunuyor.”

Ancak Sarkisyan 2011 yılına bir grup öğrenciyle yaptığı görüşmede, “Batı topraklarımızı Ağrı Dağı'yla birlikte geri alabilecek miyiz” sorusuna yanıt olarak, "Karabağ'ı biz aldık, Ağrı'yı size bıraktık" demişti.

Rus medyasının tutumu

Rus kanalları Ermenistan ile ilgili film ve dizilerde mutlaka Ağrı Dağı'nın görüntüsüne yer veriyor. Sovyetler Birliği devlet televizyonunun ana haberler programı Vremya'da hava durumu sunulurken, "Ermenistan'ın Ağrı Dağı Vadisi" deniliyordu. Bugün de Rus medyasında Ağrı Dağı ile ilgili yazılarda mutlaka "Batı Ermenistan" ifadesi yer alıyor..