Selvi'den 'hamdolsun' yazısı

Selvi'den 'hamdolsun' yazısı

16 Haziran 2021 Çarşamba  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Joe Biden'la görüşmesinde 24 Nisan konusunun gündeme gelip gelmediği sorusunu, "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi" diye yanıtlaması polemik konusu oldu.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, çarşamba günü (bugün) yayınlanan yazısında bu konuya değindi. Önce Selvi'nin "Erdoğan ne için ‘Hamdolsun’ dedi" başlıklı yazısından ilgili bölümü yorumsuz aktaralım:

"Biden’la görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’a, “‘24 Nisan’ı unutturacak bir görüşme olmasını umuyorum’ demiştiniz. Bu konu gündeme geldi mi?” diye soruldu. 

Erdoğan bu soruya, “Hamdolsun” diye başlayan bir cümle ile karşılık verdi. “Hamdolsun hiç gündeme gelmedi” dedi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan’ın, görüşmenin Biden’ın 24 Nisan’daki açıklamasını unutturacak kadar olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini anlatmak için, “Hamdolsun” dediğini ifade ediyor. Yoksa hamdolsun 1915 olaylarını hiç gündeme getirmedi, anlamında değil. 

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’la görüşmede 24 Nisan’daki açıklamasını gündeme getirdi mi? 

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’ın 24 Nisan’daki talihsiz açıklamasını gündeme getirmiş. 

Erdoğan, 1915 olayları hakkındaki açıklamanın Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattığını iletmiş. Tarihin siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çizmiş. Türkiye-ABD ilişkilerinde tahribat yaratacak adımlardan kaçınılması gerektiği mesajını vermiş." 

Mantık hatası

Selvi'nin yazdıkları böyle ama aktardıklarında mantık hatası var...

Eğer Selvi, "Erdoğan görüşmenin Biden’ın 24 Nisan’daki açıklamasını unutturacak kadar olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini anlatmak için hamdolsun demiş" diyerek yazısına noktayı koymuş olsa yine de anlaşılabilirdi. Ama bizzat Erdoğan'ın "hiç gündeme gelmedi" dediği bir konuyu zorlayarak, "Hamdolsun dedi ama aslında konuyu gündeme getirdi" deyince yazının inandırıcılığı kalmamış.