Selahattin Duman hayatını kaybetti

Selahattin Duman hayatını kaybetti

22 Nisan 2021 Perşembe  |   Günlük

Yazılarıyla bir dönemin en popüler köşe yazarlarından biri olan Selahattin Duman yaşamını yitirdi. 

Cumhuriyet'in haberine göre, sağlık sorunları yaşadığı bilinen gazeteci Duman, sabaha karşı hayatını kaybetti. T24'e göre, 18 Temmuz 2020'de İzmir'in Torbalı ilçesinde trafik kazası geçiren Duman, kaza sonrası ortaya çıkan çeşitli kalp rahatsızlıkları nedeniyle uzun süredir tedavi görüyordu. Duman, en son yaklaşık 10 gün önce ameliyat olmuştu.

Gazeteci Hasan Cemal, Duman'ın ölümü üzerine Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Selahattin Duman'ı, sevgili Selo'yu, kıymetli dostumu, değerli meslektaşımı sabaha karşı kaybettik. Acım çok büyük. Gazeteci milletinin başı sağolsun. Hayat böyle, bir varsın bir yoksun. Huzur içinde yat kardeşim, seni hep iyi hatırlayacağım" dedi.

Duman’ın cenazesi 23 Nisan Cuma günü Bodrum Gündoğan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Kimdir?

Türkiye'de gazete mutfaklarının önde gelen tecrübeli isimlerinden olan ve kendisine özgü bir üslupla kaleme aldığı hiciv yazıları büyük ilgi gören Selahattin Duman 1950 yılında doğdu. 

Uzun süre Sabah ve kurucularından olduğu Vatan gazetesinde yöneticilik ve yazarlık yaptı. 

En son, İsmet Berkan ve arkadaşlarının çıkardığı Haftalık Gazete'de yazan Duman, "Kendimi Tebrik Ederim" kitabında, yazma serüveni için şunları söylemişti: 

"Türkiye'nin gündemiyle ilgili değilim. Artık birkaç yazımı izleme sabrını gösteren herkes bunu biliyor. Kendime ait bir gündemim var. Onun peşinden gidiyorum. Üstelik yazdıklarımı da ‘bir gazetenin köşe yazısı' tarifine sokmak mümkün değil. Bazıları, düşündüklerimi aktardığım yazılar. Bazıları, gezip gördüklerime dair. Bazıları da geçmişte yaşadığım olaylar. Çoğunda bir hikâye var. Yani ben hemen her beş yazının dördünde oturup bir hikâye anlatıyorum. Kimileri beni ‘mizahçı' kategorisine kattı. Yazdıklarıma gülüyorlarmış. İtirazım yok. Ben gülsünler diye yazmıyorum ama güldükleri için de davacı değilim."

Zülfü Livaneli, Duman'ın ilk kitabı "Kendimi Tebrik Ederim"'e yazdığı ön sözde yazarın tarzını Amerikalı hümanist yazar Kurt Vonnegut'un tarzına benzetmiştir.

Kitapları:

Kendimi Tebrik Ederim (Aralık 1995)

Suçumuz Mükemmel Olmak! (Ocak 1997)

Bankamatik Kursu Açan Yok Mu? (METİN)(1997)

Filmleri:

1996-Bir Erkeğin Anatomisi

2001-Komser Şekspir-Ceylan

2007-Romantik-Komiser