Selahattin Demirtaş kitabı

Selahattin Demirtaş kitabı

8 Aralık 2021 Çarşamba  |   Günlük

Gazeteci Hayri Demir'in, Selahattin Demirtaş'ın tutuklanma süreci ve sonrasında yaşananları ayrıntılı bir şekilde incelediği "Selahattin Demirtaş: Bir Siyasi Rehinelik Öyküsü" kitabı yayınlandı. 

Kitap binlerce sayfalık dava dosyalarını, tutanakları, savunmaları bir süzgeçten geçirerek, bir siyasi rehineliğin nasıl ve ne şekilde hayata geçirildiğine yanıt vermek amacıyla hazırlandı. Ancak süreç, sadece dava odağında gelişen olaylarla sınırlı değildi. Bu paralelde dava dışında yaşanan gelişmeler de doğrudan davaların bir parçası olarak vuku buldu. Çalışmanın bir ayağı da bu gelişmeleri ele alarak dava ekseninde analiz etmek oldu. 

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önceki Eş Genel Başkanı, Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş kitabın ön sözünde şunları kaleme aldı:

“Bu ön sözü yazarken bir yandan da Sevilay Çelenk'in Gazete Duvar'da yayımlanan 16 Eylül 2021 tarihli yazısını okuyorum. Aysel Tuğluk'u, Osman Kavala'yı, Ahmet Altan'ı ve beni konu alan bu yazıya Sevilay Çelenk, Norman Ohler'in Harro ile Libertas: Bir Aşk ve Direniş Hikayesi adlı kitabından yaptığı alıntıyla başlıyor. Berlin merkezli anti faşist direnişin üyelerinden 33 yaşındaki üyesi Harro Schulze-Boysen, idam edilmeden önce anne ve babasına bir mektup bırakır: ‘Eğer burada olsaydınız görünmez olup beni ölümün karşısında gülerken görürdünüz. Çoktan aştım onu. Ne yapalım, Avrupa'da zihnin hasadının kanla yapılması adetten olmuş.' Elinizdeki kitap da bu amaçla yazılmış tarihi bir eser niteliğindedir. “Zihin hasadı”na engel olmak için direnen milyonlara ve bu kitabın yazarı Hayri Demir'e, emeği geçen herkese yürek dolusu teşekkürlerimle…” 

NotaBene Yayınları tarafından basılan 264 sayfalık "Selahattin Demirtaş: Bir Siyasi Rehinelik Öyküsü", 45 TL fiyat etiketiyle kitabevlerinde ve online kitap mağazalarında. 

Hayri Demir kimdir? 

1989 Bitlis doğumlu olan Hayri Demir, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde Muhasebe ve Finansman bölümünde okurken, Dicle Haber Ajansı'nda gazeteciliğe başladı. Dihaber ve Mezopotamya Haber Ajansı'nda parlamento muhabirliği yaptı. Gazete Duvar, Artı Gerçek, Taz Gazete gibi çeşitli haber sitelerinde haberleri, söyleşileri ve yazıları yayınlandı. Musa Anter ve Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri (2013) ve Eşitlik Forumu “Hak Temelli Habercilik” (2019) ödülü sahibi. Türkiye'de 2016'da yasallaşan dokunulmazlık sürecini ve perde arkasını inceleyen “Değişen Bir Şey Yok – Meclisten Mahpushaneye Kürt Milletvekilleri” isimli kitabı Eylül 2019'da Dipnot Yayınları aracılığıyla yayımlandı. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyor, Kürt sorunu ve politika alanlarında aktif gazeteciliğe devam ediyor.

(NotaBene Basın Bülteni)