Sedef Kabaş iddianamesi kabul edildi

Sedef Kabaş iddianamesi kabul edildi

14 Şubat 2022 Pazartesi  |   Günlük

“Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. 

"Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nce 22 Ocak'ta tutuklanan Kabaş hakkındaki soruşturma, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu'nca geçen cuma tamamlandı. İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. Ancak duruşma tarihi henüz belli olmadı. Mahkeme, Kabaş'ın avukatı Uğur Poyraz'ın tahliye talebini de değerlendirecek. 

İddianamede, gazeteci Kabaş "şüpheli", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "müşteki", İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "mağdur" sıfatıyla yer alıyor. İddianamede, Kabaş hakkında zincirleme şekilde "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıl 5 aydan 8 yıl 2 aya kadar hapis talep edilirken, 14 Ocak tarihli programda İçişleri Bakanı Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu'na yönelik sözleri nedeniyle de "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan toplam 2 yıl 4 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyor. 

Savcı T.K.U. tarafından hazırlanan 10 sayfalık iddianamede, Kabaş hakkında zincirleme şekilde "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 7 yıla kadar hapis talep edildi. Savcı, Kabaş’ın bir atasözünü canlı yayında sarf etmesiyle Cumhurbaşkanının şeref ve saygınlığının zedelendiğini savundu. 

Ayrıca iddianamede, Kabaş’ın aynı televizyon programında, İçişleri Bakanı Soylu ve Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’na da hakaret ettiği öne sürüldü.

(Cumhuriyet)