Sedat Simavi'nin ölüm yıl dönümü

Sedat Simavi'nin ölüm yıl dönümü

11 Aralık 2021 Cumartesi  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Sedat Simavi’nin 68. ölüm yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı.

 TGC'nin mesajı şöyle: 

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Kurucu Başkanı Sedat Simavi ve arkadaşları, gazetecilerin örgütlenmesi konusunda örnek bir çaba sergiledi. Simavi, özgürlükçü demokrasi anlayışıyla 1946-1949 yılları arasında görev yaptı. Türk basınında içeriği zengin, yenilikçi gazeteciliğin öncüsü oldu. İstanbul Üniversitesinde gazetecilik enstitüsü kurulması için girişimde bulundu. Gazeteciliğin geleceği açısından da ‘Genç meslektaşım, kalemine daima efendi kal, uşak olma. Kır ama satma' öğüdünü yol gösterici olarak miras bıraktı. 11 Aralık 1953 tarihinde kaybettiğimiz Sedat Simavi, gazeteci ve karikatürist niteliklerinin yanı sıra haksızlık ve hukuksuzluklarla mücadele etmeyi sürdürdü. Yönetim Kurulu olarak onun çizdiği yolda bağımsız, bağlantısız gazetecilik anlayışıyla basın özgürlüğü için mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Sedat Simavi’yi 68. ölüm yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz.” 

Kimdir?

İstanbul’da doğdu ve Galatasaray Lisesi’nde eğitim gördü. 1914 yılında haftalık Hande dergisini yayımladı. 21 Temmuz 1920’de Dersaadet (Mutluluk Kapısı anlamında İstanbul‘un isimlerinden biri) gazetesini yayımladı. Milli Kurtuluş Hareketini destekleyen bu gazete, mütareke ve işgal sansürünün çeşitli baskılarına ancak 128 gün dayanabildi. Bu defa 8 Şubat 1921 günü Payitaht (Başkent) gazetesini yayımladı. Bu gazete de sansürün sürekli hedefi oldu. Yayım hayatı 54 gün sürdü. 15 Mayıs 1933 günü yayımladığı Yedi Gün dergisi ise döneminde 54 bin tiraja tırmanarak o zamanın gazeteler ile birlikte Harf Devriminin yayılmasında öncülerinden biri oldu. 1 Mayıs 1948 günü, ülkenin basın hayatına yeni ufuklar açan Hürriyet gazetesini kurdu. 11 Aralık 1953 yılında vefat etti.

(TGC)