Seçkin Türesay hayatını kaybetti

Seçkin Türesay hayatını kaybetti

18 Mart 2021 Perşembe  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki başkan yardımcılarından, Hürriyet Gazetesi önceki genel yayın yönetmenlerinden, 2016 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve sürekli basın kartı sahibi Seçkin Türesay 18 Mart 2021 Perşembe günü vefat etti.

TGC Yönetim Kurulu, Türesay’ın ölümünün ardından şu mesajı yayınladı:

“Değerli meslektaşımız Seçkin Türesay’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mesleğimize ve Cemiyetimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Türesay’ın ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabırlar diliyoruz.” 

Hürriyet yıllarında adı "efsane müdür"e çıkan Türesay bir süredir koronavirüs tedavisi görüyordu.  

Kimdir? 

1943 yılında İzmir Urla’da doğdu. Işık Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. İki yıl sonra da İktisat Fakültesine bağlı Gazetecilik Enstitüsü’ne kaydoldu.. 1964’te haftalık Durum dergisinde gazeteciliğin çırak yıllarını yaşadı 1969 yılında askerlik dönüşü Son Havadis gazetesine girdi. 1970’te Hürriyet grubunun ikinci gazetesi olan Yeni Gazete’ye girdi. Bu gazete 1971’de kapatılınca Hürriyet'e çağrıldı. 1 Ağustos 1971’de başlayan Hürriyet yılları iki kez kesintiye uğrayarak 31 Mart 2012’ye kadar sürdü. Hürriyet’te ilk görevi gece yazı işleri sorumluluğuydu. 1972 yılında birinci sayfa sorumlusu oldu. Daha sonra Hürriyet’te  sırasıyla sorumlu müdür, yazı işleri müdürü, genel yayın müdürlüğü ve yayın koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Ayrıca 1988-1991 yılları arasında Günaydın gazetesinin genel yayın müdürlüğünü üstlendi. Hürriyet’ten ayrıldıktan sonra haftalık Siyasi Yeni Ulus'ta genel yayın yönetmeliği yaptı. Nazan Türesay ile evli ve Seçil Türesay isminde kendisi gibi gazeteci bir kız babasıydı. Türesay TGC’den aldığı iki kez Yılın Gazetecisi Ödülü sahibi. (1982-1983), 1989’da Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin "Yılın Genel Yayın Müdürü" ödülüne değer bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde 10 yılı aşkın süreyle yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 2016 TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibiydi.

(TGC)