Saygı duyulacak bir mücadele

Saygı duyulacak bir mücadele

14 Ağustos 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Türkiye'de “dış haberler” denilince herkesin aklına ilk gelmesi gereken kişi elbette Sami Kohen'den başkası değil. 

Bugün gazetelerde dış haber sayfası varsa bunu öncelikle Kohen'e borçluyuz. Yazması kolay, hayal etmesi zor: Adı Milliyet’le özdeşleşmiş Kohen aynı zamanda Türk basınının faal gazetecilik yapan belki de en eski ismi. 67 yıldır Milliyet’te çalışan 93 yaşındaki Kohen’in 70 yıllık gazetecilik geçmişi, gazetesinin kurulduğu tarihin de öncesine gidiyor. 

Milliyet'in efsane ismi Abdi İpekçi ile çalışmış Kohen, geçen yıl yaptığımız bir söyleşide, gazetede dış haberler sayfası kurulmasının öyküsünü şöyle anlatmıştı: 

“Gazetede kullanılmayan dış haber ve yazılarla gazete çalışanlara dağıttığım bir 'Dış Haberler Bülteni' çıkarmaya başladım. Bu bülten daktilo ile yazıp teksir ettiğim 6-8 sayfadan ibaretti. Toplam 100 adetti. Teksir ve dağıtım işinde odacımız Bayram'ı cebimden bir bahşiş ödeyerek kullanıyordum. Bu günlük bülteni Ercüment Karacan masasında ilk gördüğü gün beni çağırdı, 'Tebrik ederim, kaç basıyorsun? Aman fazla kağıt harcama' dedi! Aynı şekilde Abdi ilk sayıyı gördüğünde çok beğendiğini söyledi, sonra kulağıma 'güzel bir mastürbasyon' diye fısıldadı. Aradan bir ay geçtikten sonra Abdi 'Yahu şu haberler boşa harcanmasın, sana gazetede daha fazla yer verelim' dedi. Mücadelem işe yaramıştı..." 

Geçen yıl evinde ziyaret ettiğimiz Kohen, gözündeki bir rahatsızlık nedeniyle gazetesi için yazdığı yazıları daha iyi görmesini sağlayan bir sistem kurmuştu çalışma odasında. Yazıları büyüterek ekrana yansıtan bu sistem sayesinde yazılarındaki hataları düzeltebiliyordu. Her gün düzenli takip ettiği yerli ve yabancı gazetelerde okumak istediği makaleleri ise teknoloji yardımıyla dinliyordu. 

Ne yazık ki gözündeki rahatsızlık ilerledi ve Kohen kurduğu sistemle bile yazı yazamayacak hale geldi. 

Peki o ne yaptı? Yazmaktan vaz mı geçti?

Hayatı mücadeleyle geçen bir gazeteci için pes etmek söz konusu değildi. 

Devamını Milliyet'te bugün (cumartesi) yayınlanan yazıdan okuyalım: 

“Uzunca bir zamandır süregelen sağlık sorunlarım nedeniyle sizlerle ayrı kalmış, yazılarıma uzun süre ara vermek zorunda kalmıştım. Her ne kadar sağlığımda olumlu ilerlemeler olsa da, devam eden göz problemleri, görüşlerimi yazı yerine söyleşi formatında paylaşmamı gerektirdi. Bu nedenle, ilkini bugün okuyacağınız üzere, Dış Haberler Müdürümüz Levent Köprülü ile yapacağımız söyleşilerde, dünya gündemini meşgul eden ve ileride de pek çok parametreyi etkileyecek olan güncel konulardaki yorumlarımı sizlere aktaracağım... “ 

Evet, Kohen sağlık sorunu nedeniyle belki şu an yazı yazamıyor ama gerçekten gazetecilik yapmak isteyenler için çare tükenmiyor. Onun mücadelesi hem gazeteciliğe hem de hayata tutunma çabası.

Kendisiyle çalışma şansını elde etmiş bir gazeteci olarak Sami Bey'e saygılar, onun yazılarına devam etmesini sağladığı için Milliyet'e teşekkürler...

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/75-yildir-daktiloyla-yazan-adam-49023