Sarkisyan'a 'Ağrı Dağı' yanıtı

Sarkisyan'a 'Ağrı Dağı' yanıtı

19 Nisan 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Ceren Yazgan, Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan'ın, Gürcistan ziyareti sırasında şeref defterine Ağrı Dağı'nın resmini çizmesine dolaylı olarak yanıt verdi. 

Yazgan, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İngilizce, Gürcüce ve Ermenice, "Ağrı Dağı Türkiye'nin en yüksek dağıdır" diye yazdı. Tiflis Büyükelçisi Yazgan bu ifadenin altına, Sarkisyan'a doğrudan atıfta bulunmadan, "Gerçeklerin karikatür diplomasisi kaybolmaması için..." notunu ekledi. Türk Büyükelçi, paylaşımına Ağrı Dağı ile ilgili Wikipedia'da yer alan bilgilerle fotoğrafını da ekledi.  

Sarkisyan, Gürcistan devlet başkanlığı konutundaki şeref defterine, “Devlet Başkanı Salome Zurabişvili'nin Gürcistan'ı ziyaret etme davetinden içtenlikle memnuniyet duyduğumu söylemek isterim. Bu ziyaretin Ermeni ve Gürcü halkları arasındaki ilişkileri güçlendireceğine ve gelecek nesillerin yararına olacağına eminim” diye yazmış ve sayfanın altına Ağrı'nın resmini çizmişti. Zurabişvili söz konusu yazının fotoğrafını Facebook sayfasında paylaşmıştı.

Gürcistan Devlet Başkanı'nın paylaştığı fotoğrafa bazı Ermeni takipçileri destek verirken, bir Azerbaycanlı takipçisi, "Yakında Karabağ'a da Ağrı Dağı gibi uzaktan bakacaklar..." yorumunda bulundu. Söz konusu olay Ermenistan basınında da yer aldı.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/seref-defterindeki-agri-dagi-49242