Sanatçı Nedret Güvenç hayatını kaybetti

Sanatçı Nedret Güvenç hayatını kaybetti

31 Temmuz 2021 Cumartesi  |   Günlük

Türk sinemasının usta isimlerinden, oyuncu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Nedret Güvenç cumartesi günü (bugün) Nedret Güvenç (90) hayatını kaybetti. 

Birbirinden önemli projelerde yar alan Güvenç 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Aynı zamanda Türkiye'nin 2009 Dünya Tiyatro Günü bildirisini de Güvenç yazmıştı. 

Film Sanayi ve Tüm Sanatçıları Güçlendirme Vakfından (FİLM-SAN) yapılan açıklamada, "Türk tiyatrosunun ve sinemasının usta oyuncularından Nedret Güvenç'i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz" ifadelerine yer verildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da sosyal medya hesabından da "Tiyatromuzun, Türk tiyatrosu ve sinemasının duayen isimlerinden Nedret Güvenç'i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesinin, dostlarının ve tüm tiyatro camiasının başı sağ olsun" açıklaması yapıldı. 

Şehir Tiyatrolarından yapılan açıklamaya göre, Nedret Güvenç için 2 Ağustos Pazartesi günü saat 11.30'da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde cenaze töreni düzenlenecek. 

Sanatçının cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Kilyos Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

(Cumhuriyet)