Salladık yıkamadık

Salladık yıkamadık

12 Ekim 2020 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

A Milli takımımız, Uluslar Ligi mücadelesine çıkarken daha önce oynadığı iki karşılaşmada sadece iki puanda kaldığı için akıllardaki tek hedef haftayı galibiyetle kapatıp üstümüzdeki ölü toprağını atarak  moral kazanmaktı. Oynadığımız özel maçta takımımız son derece iyi bir performans sergilemişti. Oynanan bu oyun, bu maç için beni epey rahatlatmıştı.

Maçın ilk yarısının başlarında takımımız oyununu oturtmakta epey zorlandı. Özellikle Almanya maçında gördüğümüz ikinci bölge çoğunluğunu yakalayamayınca hızlı oyundan bir hayli uzak kaldık. Ozan-Mahmut ikilisini kadroda görünce orta sahada sıkıntı yaşayacağımızı tahmin ettim. Mahmut Tekdemir ön libero oyuncusu, Ozan Tufan ise daha çok atağı seven bir isim. Bu ikili yan yana oyun planına uyum sağlayamaz çünkü mevki konusunda farklı oyuncular. Ben, Şenol Güneş’ in bu seçimde hatalı olduğunu düşünüyorum. Mahmut yerine Dorukhan Toköz ya da Yusuf Yazıcı tercih edilebilirdi. Bana kalırsa bu hamle, ikinci bölgede sertliği kaybetmemize sebep olduğundan, kalemizde birçok kez pozisyon vermemize sebep oldu. İlk yarıda Rusya bizden daha iyi taraftı, buna söylenecek hiçbir şey yok. Takımımızın yediği golden önce pozisyon başlangıcında çok net bir el müdahalesi var. Oynanan oyundan bağımsız olarak, böylesine önemli bir organizasyonda bu tarz hatalar nasıl yapılıyor anlam veremiyorum. Rusya, oynadığımız özel maçı iyi analiz etmiş.

İkinci yarıya takımımız, Efecan-Cengiz değişikliği ile başlayınca oyunun seyri istediğimiz düzeye ulaştı. Açıkçası iki yarıda sanki iki farklı maç izledik. Sistem değişikliğine gidince takımımız kendini buldu. Oyunu kanatlara yaydığımız zaman ne kadar etkili olduğumuz aşikâr. Rusya, sert savunma yapan uzun stoperlere sahip diri bir takım. Takımı organize ataklar ile çok fazla açma şansınız yok. İkinci yarı tamamen üstün oynayan Millilerimiz eşitliği bulmasına rağmen ne kadar denese de kilidi açacak ikinci golü bulamadı. Futbol, taktik ve analiz oyunu olmakla beraber biraz da şans işi. Bir yarı boyunca maçı kazanmak için daha ne yapılmalı, inanın bilmiyorum. Kaleye kaç kere gittiysek, kaç kere denediysek olmadı. Bu maçta futbol şansımız yanımızda değildi. Daha önce de belirttiğim gibi, takımımız iyi yolda. Her ne kadar oynanan oyuna üç puan verilmese de, ben şanssızlığımızı Sırbistan maçında son vereceğimizi, üç puan ile tanışacağımızı düşünüyorum.

Bununla beraber Şenol Güneş’in son dakikada yapmış olduğu iki değişikliğe anlam veremedim. Oyundan çıkan Burak Yılmaz’ın "Ne yapıyorsun hocam maç bitti’" tepkisini ben dahil olmak üzere televizyonu başında izleyen çoğu futbolsever vermiştir diye düşünüyorum. Bu iki değişiklik daha önce gelmiş olsa, takımımız ilerisi adına daha da umutlu olabilirdi. Taktiksel hataları bir kenara bırakıp artık seri galibiyetler ile tanışmalıyız. Sırbistan maçından alacağımız bir mağlubiyet, takımımızın turnuvada olan iddiasını kaybetmesine sebep olacak. Sizce, Milliler bu maçta ne yapacak?..

Etiketler:  Futbol