Sait Faik ve Darüşşafaka

Sait Faik ve Darüşşafaka

19 Kasım 2021 Cuma  |   Günlük

Mal varlığını ve eserlerinin telif haklarını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakan, Türk hikayeciliğinin büyük ustası, yazar Sait Faik Abasıyanık, 115 yaşında… Kırk sekiz yıllık ömrünü onlarca öykü, iki roman ve bir şiir kitabı sığdıran Sait Faik, 1964 yılında Darüşşafaka’ya intikal eden mirasıyla da yaşamların eğitimle değişmesine vesile oluyor. 

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem Sait Faik’in doğum gününü “Bıraktığı eserlerle ölümsüzleşen, Sait Faik’in kıymetli mirasını Cemiyetimize bırakmasının onurunu Darüşşafakalılar olarak yaşıyoruz. 1964’ten beri Darüşşafaka’da okuyan her çocuğun aldığı eğitimde Sait Faik’in öykülerinden gelen telifin katkısının olduğu bilinciyle usta öykücüye vefa borcumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimiz Sait Faik'i okuyor, öğreniyor, yaşıyor, onun adına yarışma düzenliyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük yazarımızın ismini yaşatmaya devam edeceğiz" sözleriyle kutladı. 

Ömrünün son günlerinde çeşitli edebiyat matinelerine katılan Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın teşvikiyle 1954’te Darüşşafaka Lisesi'nde düzenlenen bir edebiyat matinesine katıldı. Matineden sonra o zaman İstanbul’un Fatih semtinde bulunan Darüşşafaka’yı gezen Sait Faik, orada okuyan çocuklarla ilgilendi ve onları çok takdir etti. Eve döndüğünde annesi Makbule Abasıyanık’a mal varlıklarını, babası hayatta olmayan çocuklara çok güzel olanaklar sağladığını düşündüğü Darüşşafaka'ya bağışlamayı teklif etti. 

Makbule Hanım, yazarın vefatından sonra, 8 Kasım 1954'te hazırladığı vasiyetinde mal varlıklarının çoğunu, yazarın eserlerinin telif haklarını ve Sait Faik Abasıyanık Müzesi yapılması koşuluyla Burgazada’daki köşkü, Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışladı. 

Makbule Abasıyanık’ın 1963'te vefatından sonra Darüşşafaka Cemiyeti, 1964 yılında kendisine intikal eden bu vasiyete titizlikle sahip çıktı ve Sait Faik Abasıyanık Müzesi adıyla 22 Ağustos 1959’da halka açılan müze evin bakım, onarım gibi sorumluluklarını üstlendi. 

Darüşşafaka’nın bağışçılarına duyduğu vefa duygusunun simgelerinden biri olan Müze, Sait Faik’in yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, yazarın el yazması öykülerini, mektupları, kartpostalları, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan nice eşya ve belgeyi barındırıyor ve ücretsiz olarak hizmet veriyor. 

Vasiyetinde, oğlunun adına her yıl bir hikâye armağanı verilmesi şartını da koşan Makbule Hanım’ın bu isteği de Darüşşafaka Cemiyeti tarafından yerine getiriliyor. 

1955’te yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti tarafından sürdürülüyor. Her yıl bir öykücüye verilen ve edebiyat dünyamızın en uzun soluklu ödüllerinden olan Armağan, 2012'den itibaren ise Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle veriliyor. 

 Sait Faik öyküleri Storytel'de 

Yazarın, yayın hakları Darüşşafaka Cemiyeti’nde olan ve İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basımları yapılan eserlerinden, Sarnıç’ı Selçuk Yöntem’in sesinden, Az Şekerli’yi Murat Eken’in sesinden Mahkeme Kapısı’nı Deniz Yüce Başarır’ın sesinden, Şahmerdan’ı Selma Ergeç’in sesinden ve son olarak Şimdi Sevişme Vakti’ni Kubilay QB Tunçer’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsiniz. 

Bunların yanı sıra, Ahmet Mümtaz Taylan’ın sesinden Kumpanya, Tilbe Saran’ın sesinden Son Kuşlar, İbrahim Selim’in sesinden Havada Bulut, Yetkin Dikinciler’in sesinden Medarı Maişet Motoru, Şerif Erol’un sesinden Semaver, Beyti Engin’in sesinden Lüzumsuz Adam, Işıl Yücesoy’un sesinden Kayıp Aranıyor, Mazlum Kiper’in sesinden Alemdağ’da Var Bir Yılan ve Betül Arım’ın sesinden Seçme Hikayeler de seslendirmeleri devam eden ve yakında Storytel kütüphanesinde yerini alacak eserlerden bazıları.

(Darüşşafaka Cemiyeti)