Şair Sezai Karakoç hayatını kaybetti

Şair Sezai Karakoç hayatını kaybetti

16 Kasım 2021 Salı  |   Günlük

Şair Sezai Karakoç yaşamını yitirdi. 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer görülen Karakoç, muhafazakar camianın önde gelen isimleri arasında yer alıyordu. 

Karakoç’un vefat haberini duyuran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman'a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin” dedi. 

Karakoç’un vefatıyla ilgili sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fikirleriyle nesillere yol gösteren, edebiyatımızın, düşünce dünyamızın, ülkemizin büyük mütefekkiri, “Diriliş Şairi” Sezai Karakoç Beyefendi’nin vefatını derin bir teessürle öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Milletimize başsağlığı diliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan10 Ağustos 2014'te düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için hazırlanan kampanya filminde, Sezai Karakoç'un ‘Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine' şiirinin bir bölümünü okumuştu. 

Erdoğan mitinglerde de Karakoç'a ait “Ey sevgili, uzatma dünya sürgünümü benim”, “Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır” gibi dizelerini okuyordu. 

1970’lerden itibaren kaleme aldığı şiir ve siyasi makalelerinden oluşan ‘Diriliş Işığı' dergisinin Mayıs 2015'teki sayısında yer alan başyazısında AKP iktidarını yerden yere vurmuştu. 

Karakoç, ‘Gerçek Durum ve Tek Umut’ adlı yazıda, "Adalet ve Kalkınma Partisi, halkın oyuna ve iltifatına mazhar olmak açısından şikayete hakkı olmayan bir durumdadır. Buna karşılık iktidar, icraatlarını, propagandasını ustaca yapmakta olsa da, ülkenin temel, öteden beri süregelen sorunlarının geleceğimizi teminat altına alacak şekilde kökten çözüme kavuştuğuna dair, gözle görülür elle tutulur bir ilerleme ne yazık ki, gözlemlenememektedir" demişti.

Kimdir?

Sezai Karakoç, 22 Ocak 1933 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğdu. Eğitimine de Ergani ilçesinde başlaya Karakoç 1944 yılında ilkokul eğitimini tamamladı. Ortaokula Maraş Ortaokulunda başladı ve burada parasız ve yatılı okudu. Lise eğitimi için Gaziantep’e gitti, 1950 yılında mezun oldu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine başladı. 1955 yılında üniversite eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Daha sonra zorunlu hizmet neticesinde Maliye Bakanlığı bünyesinde dış tediyeler muvazenesi bölümünde çalışmaya başladı. Ardından maliye müfettişi olmaya karar verdi, müfettişliği sınavını kazanarak müfettiş yardımcısı olarak görevine başladı. 

Görevi icabı ile pek çok kez Anadolu’yu gezdi ve yöre halkını yakından tanıdı. İstanbul’da Diriliş dergisini kurdu. Ardından siyasete atılmaya karar verdi ve Diriliş Partisini kurdu. Böylelikle siyaset hayatı başlamış oldu. 2007 yılında kapanan eski partisi yerine Yüce Diriliş Partisini kurdu, başkanlığını vefatına kadar sürdürdü.

(Sözcü)