Sağlık ve umut için öneriler

Sağlık ve umut için öneriler

2 Ocak 2021 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

Dr. Ülkümen Rodoplu

2020 yılının kaderini Covid-19 belirledi. 20 saniyede sabunlu suyla yok olan virüs tüm dünyaya yeni bir düzen getirdi. 

Yeni dünya. 

Yeni düzen. 

Yeni dünya için "BAY ACİL" den 2021  önerileri.  

Sağlık ve umut için. 

Hayat kurtarmayı, hayatta kalmayı, hayata tutunmayı anlamaya, öğrenmeye ve öğretmeye çalışan, çabalayan bir kişi olarak hazırladığım öneriler bizleri yeni yıla ve yeni dünyaya hazırlamayı hedeflemektedir.   

Sağlık için öneriler (Her yaş için):

1. Yavaşlayalım artık. Yaşadığımız her saniyenin, aldığımız her nefesin kıymetini anlamalıyız. Bize hizmete hazır olan vücudumuza teşekkür etmeye başlamalıyız. 

2. Sevdiklerimiz ile daha fazla zaman geçirdiğimizde daha huzurlu, güvende ve mutlu olduğumuzun farkında mıyız? 

3. Yürümeyi ve hareketi sevmeye başlayalım. 

4. Doğal, doğru ve sağlıklı beslenmeyi kavramalıyız. Yediklerimiz sağlığımızı ve bedenimizin kaderini belirlemektedir. Gıda paketlerinin etiketlerini okumaya başlamalıyız. GDO’lu ürünleri, trans yağları, katkı maddelerini, gluten ve mısır şurubunu tanıyor muyuz?  

5. Antioksidan meyve ve sebzeler dışarıdan aldığımız zararlıları temizlemeye yarıyor. Rengi koyu olan meyve ve sebzelerin antioksidan özelliği yüksektir. Her gün taze ve mevsiminde meyve, sebze tüketelim. Kabuğu ile yenilebiliyorsa öyle almayı tercih edelim. 

6. Kuruyemişler çok değerlidir. Vitamin, mineral deposu olan badem, ceviz, fındık ve kestaneye çok ihtiyacımız var.  

7. Besin takviyeleri ile tanışalım; toprak ana eski bereketinde değil. Hücre ve dokularımızın ihtiyaçlarını karşılamak için doğru besin takviyelerini hayatımıza sokalım. 

8. Uykumuzun derin ve kaliteli olduğundan emin olmalıyız.  

9. Doktor kontrolünde sağlık kontrolünü unutmayalım. Yılda bir.  

10. Acil durumlara  karşı planımız olsun. Korunmayı öğrenelim: Yangın söndürmeyi, ev ve işyerlerimizde olası kazalara karşı önlem almayı, ilkyardım uygulamayı öğrenmeliyiz. Sevdiklerimiz hasta olduğunda nereye gideceğimizi, kimi arayacağımızı planlayalım.  

Umut için öneriler 

1. Hedef koymalıyız. Eğitimimiz için; gelecek için. İşimizde, ilişkilerimizde ve sağlığımızda hedeflerimiz olmalı. 

2. Hayal kurabilmeliyiz.   

3. Günlük tutmaya ne dersiniz? Düşünsenize, 2020’de tarihin en büyük salgınına tanıklık ettik. Küresel salgın yaşadık, yaşıyoruz. Ne anılar birikti! 

4. Yazalım: şiir; anı; öykü. 

5. Mutlaka bir dernekte, vakıfta gönüllü olalım. 

6. Kitap: daha çok okumalıyız, daha uzun okumalıyız.  

7. Hayvanlarla, doğayla dostluk kurmayı öğrenelim. Sokak hayvanlarını tanımak, temiz bir çevreye saygı göstermek, yaşadığımız dünyayı tanımaya yardımcı olacaktır. 

8. Müzik dinleyen var mı? Bir alet çalmayı ya da şarkı söylemeyi deneyelim mi? 

9. İnsanların yaşamına dokunmayı deneyelim: Öğrenci okutabiliriz, birilerine iş bulmaya çalışabiliriz. Bir komşumuzun alışverişine, sokağa çıkamayan bir hastanın yardımına el verebiliriz. 

10. Yeni dünya, yeni fırsatlar demektir. Fırsatların farkında mısınız? Uzaktan eğitim modelleri, evden çalışma olanakları, bir mouse hareketiyle dünyayı önümüze serebilen teknolojiler, kıpır kıpır, canlı sosyal ağlar. 

SON SÖZ: Dünya tarihinde yaşanan her salgın hastalık yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Covid-19 da yeni bir dünyaya adım atmamızı sağlamaktadır. Yeni dünyada yerinizi ayırttınız mı?