'Sadece teslim olmayı konuşuruz'

'Sadece teslim olmayı konuşuruz'

20 Ağustos 2022 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Lviv'de yaptığı üçlü görüşme Rus medyasında geniş yer aldı.  

Çok okunan haftalık Argumentı i Faktı (AiF) gazetesine zirveyi değerlendiren Rus siyaset bilimci ve ekonomist Aleksandr Dudçak, görüşmenin sadece 40 dakika sürdüğünü söyledi ve somut bir sonuç çıkmadığını savundu. 

Dudçak, “Tek sonuç, Zelenski ve Erdoğan'ın Ukrayna'nın altyapısını yeniden inşasına Türkiye'nin katılımı konusunda bir memorandumun imzalaması oldu. Ancak bu memorandum, kimseyi herhangi bir şeye mecbur etmeyen bir belge. Sadece bir niyet belgesi" dedi. Türkiye'de çıkan konuyla ilgi haberleri eleştiren Dudçak, "Türk medyası ziyaretin Putin ile görüşme hazırlanması ve çatışmaya diplomatik bir çözüm getirilmesi için gerekli olduğunu yazmıştı. En hafif ifadeyle bunlar şaşırtıcı şeyler" diye konuştu. 

Moskova'nın Kiev'le sadece teslim olma koşullarını görüşmek için masaya oturabileceğini belirten Dudçak, Rusya'nın sahada herhangi bir duraksamasının Batı'nın Ukrayna için yeni silahlar üretmesi için fırsat yaratacağını söyledi. Putin'in Zelenski ile görüşmeyeceğini vurgulayan Dudçak, “Putin'in Erdoğan'a bir görüşme ayarlaması için yetki verdiğini hayal etmek benim için zor. Putin'in böyle bir görüşmeye ihtiyacı yok. İstiyorsa Zelenski buluşma için fırsat yaratsın” dedi.

Rusya Senatosu Uluslararası İlişkileri Komitesi Başkan Birinci Yardımcısı Vladimir Cabarov, Ukrayna'nın altyapısının imarı konusunda imzalanan memorandum için, "Türkiye biraz aceleci davrandı. Çünkü özel askeri operasyon devam ediyor. Mevcut Ukrayna yönetiminin, örneğin Zelenski'nin görevde kalıp kalmayacağı belli değil" diye konuştu. 

BFM radyosuna konuşan siyasi ve ekonomi uzmanı Georgi Bovt, "Türk medyasında çıkan iddialara göre, Putin Erdoğan ile Soçi'de yaptığı görüşmede İstanbul formatında müzakerelere hazır olduğunu söylemiş ama böyle bir senaryonun gerçekçiliğine inanmak zor. Erdoğan da kendisi için çalışıyor. Kendisini bir barış yapıcı olarak sunuyor. Buna hem gelecek yılki seçimlerin arifesinde ülke içindeki konumunu güçlendirmek hem de genel olarak Türkiye'yi önemli bir bölgesel oyuncu olarak konumlandırmak için ihtiyacı var" dedi.

Kommersant FM radyosu yorumcusu Dmitriy Drize de, Ukrayna konusunda müzakerelerin başarısının büyük ölçüde Batı'nın konumuna bağlı olduğuna belirtirken, "Erdoğan'ı kutlamak lazım. Çünkü Ukrayna'ya boşuna gitmedi. İki ülke arasında Ukrayna'nın altyapısının imarı konusunda memorandum imzalandı. Türk firmaları iyi para kazanabilir" diye konuştu. 
 

Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı

Etiketler:  Rusya