Sabah’ın ‘Rus kadın polis fantazisi'

Sabah’ın ‘Rus kadın polis fantazisi'

26 Haziran 2019 Çarşamba  |   Günlük

Sabah’ın -ve bir sürü gazetenin- artık olmazsa olmazlarından bir “galeri haber”, başlığı da bir hayli uzun: Rusya'dan gelen son dakika haberi turizmcileri sevindirdi: 1 milyon Rus polis geliyor! 

Okumaya başlayalım: 

“Rusya İçişleri Bakanlığı mensubu güvenlik görevlilerinin Türkiye'de tatil yapabilmesine imkan sağlayan karar, yeni rekorlara imza atmaya hazırlanan turizmcileri sevindirdi. Rus polisler ve aileleriyle birlikte 2.5 milyonluk bir potansiyel oluşurken, Türkiye'ye en az 1 milyon ilave turist olarak yansıması bekleniyor. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, son 4 yıldır Rus polisinin Türkiye'de tatil yapamadığını aktararak, "Rusya'da yaklaşık 1 milyon civarında polis teşkilatı elemanı var, aileleriyle düşündüğümüz zaman yaklaşık 2.5 milyonluk bir potansiyel... Yaklaşık bir o kadar sayıda da asker, ordu mensubu var. Ordu mensupları için henüz bir serbestlik gelmedi, sadece polisler için geldi. Tahmin ediyoruz ki önümüzdeki günlerde ordu mensupları için de gelecek. Böyle bir karar alınırsa Türkiye için toplam 5-6 milyonluk yeni bir potansiyel oluşacak demektir" şeklinde konuştu.” 

Hangi birinden başlayalım! 

Birincisi, haber “bayat”, yaklaşık iki haftalık. 

İkincisi, haberde en önemli unsur eksik, “Rus polislerin Türkiye’de tatil yapabilmesine imkan sağlayan karar” ne demek, açıklaması yok. Biz söyleyelim, Bakanlık Türkiye ve Tayland’ı “Rus polis teşkilatı mensuplarının tatil yapmaları yasak olan ülkeler” listesinden çıkardı. 

Üçüncüsü, galeri haberi hazırlayan editörün hayal dünyası incelenmeye değer! 

Çünkü haberde sadece Rus kadın polislerin fotoğrafları kullanılmış. Yani gören de Rusya’da erkek polis yok sanacak! 

Editör kendince uyanıklık yapmış, kadın fotoğrafı kullanarak “tık” sayısını artıracak! 

Türk medyası battıkça batıyor... 

Etik dışı, kadını "tık" unsuru olarak gören sözde habercilik anlayışına karşı tek yapmamız gereken bu tür haberleri tıklamamak.

Fotoğraf: Sabah