Sabah uydurdu Hürriyet konuştu

Sabah uydurdu Hürriyet konuştu

7 Ağustos 2021 Cumartesi  |   Günlük

Hürriyet gazetesinin cumartesi günü yayımlanan sayısında birinci sayfada ilginç bir özel haber var. 

“Türkler bizim zenginliğimiz” başlıklı haber, Hürriyet'in Almanya baskısı yazarlarından Ahmet Külahçı'nın Alman politikacı Armin Laschet'le yaptığı söyleşiyi aktarıyor. 

“Laschet kim” derseniz, Hıristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) Genel Başkanı ve asıl önemlisi 26 Eylül'de yapılacak seçimler sonrasında Angela Merkel'den boşalacak başbakanlık koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılan kişi. 

Peki, “Bu haberin nesi ilginç” diye soracak olursanız işin orası biraz karışık ama kısaca anlatmaya çalışalım: 

Sabah'ın gazetesinin Avrupa baskısında 27 Temmuz'da bir haber, daha doğrusu özel bir röportaj yayınlandı. ”Türkiye'ye karşı büyük sevgim var” başlıklı röportaja göre Sabah Laschet'le konuşmuştu. Fakat sonra ortada böyle bir röportaj bulunmadığı, yazının masa başında hazırlandığı ortaya çıktı. Laschet'in bürosu da böyle bir röportaj yapıldığını yalanladı. Kısacası Sabah'ın manşetten yayınladığı haber uydurmaydı! Skandal ortaya çıkınca Sabah'ın Almanya Temsilcisi İsmail Erel, röportajı Faruk Şen'in internet sayfasından aldıklarını ve Faruk Şen'in Laschet ile görüştüğünün teminatını kendilerine verdiğini söyleyerek savundu.

İşte Sabah'ın uydurduğu röportajı Hürriyet gerçekten yaptı. Yaptığının kanıtı da Külahçı'nın Laschet'le birinci sayfada yayımlanan fotoğrafı.

Sabah utanmış mıdır acaba?

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/sabah-gazetesi-olmayan-roportaji-manset-yapti-49859