Sabah Muharrem İnce’nin yerine de düşündü!

Sabah Muharrem İnce’nin yerine de düşündü!

21 Temmuz 2020 Salı  |   Kötü

Sabah gazetesi, CHP’li Muharrem İnce’nin “düşündüğü ama atmadığı” iddiasıyla olmayan bir tweet”i, “Sen domuz eti ye ben namaza giderim” başlığıyla haberleştirdi. İnce Sabah, "Bunun sonu telepati, kahvenin dibi, telve veya papatya falıdır" sözleriyle tepki gösterdi. 

Ayasofya’nın ibadete açılmasından sonra İnce, katıldığı bir televizyon programında “Ayasofya'ya namaza gidecek misiniz" sorusu yöneltilmesi üzerine, "O gün protokol olmaz ama, özel bir gün olduğu için belki davet gerekebilir. Davet olursa icabet ederim" yanıtını vermişti. 

Ardından, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu,"Muharrem Bey herkesin yerine gider" diye bir açıklama yapmıştı. 

Sabah’ın haberleştirdiği iddia ise şöyle: 

“Kaftancıoğlu’nun sözlerine İnce çok öfkelendi. İddiaya göre; İnce sosyal medya hesabından ‘Sen domuz eti yemeye devam et. Biz Ayasofya'da namaza gideriz’ şeklinde paylaşımda bulunmayı düşündü. Ancak son anda partinin üst düzey yöneticileri tarafından engellendi. Daha sonra yaptığı paylaşımda ise İnce ‘Ben bu partinin gençlik kollarından bu yana her kademesinde görev yapmış birisiyim. CHP kültürünü ve parti terbiyesini iyi bilirim. Onun için partimizin il başkanı ile basın önünde tartışmaya girmem. Takdir kamuoyunun ve partililerin vicdanına aittir’ açıklamasından bulundu. Kaftancıoğlu'nun açıklamasına genel merkez ve örgütler de öfkelendi. İnce'nin son anda önlenen paylaşımı kulisleri hareketlendirdi." 

Kısacası Sabah gazetesi, İnce’nin düşündüğünü ama atmadığını ileri sürdüğü hayali bir tweet’e dayanarak, bir anlamda "hissikablelvuku" (önsezi) yöntemiyle yukarıdaki “haber”i yaptı.

Üstelik Sabah haberin girişine, "Ayasofya’ya gidecek misiniz” sorusuna “Muharrem Bey herkesin yerine gider” diyen CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu’na İnce’den yanıt: Sen domuz eti yemeye devam et. Biz namaza gideriz" diye yazarak olmayan açıklamayı sanki İnce söylemiş gibi onun ağzından verdi. 

İnce Twitter hesabından Sabah’a şöyle tepki gösterdi: 

"İktidar medyası niyetimi okumuş, aklımdan geçenleri benim yerime düşünmüş, dibin dibi rezil bir habere imza atmış. Bunun sonu telepati, kahvenin dibi, telve veya papatya falıdır."