Sabah: Aydın Doğan Hürriyet'i mi satacak Kanal D'yi mi?

Sabah: Aydın Doğan Hürriyet'i mi satacak Kanal D'yi mi?

18 Mart 2014 Salı  |   Günlük

Sabah Gazetesi, işadamı Aydın Doğan'ın her seçim döneminde sahibi olduğu kuruluşlardan birini sattığını belirterek, "Bu sefer Hürriyet mi, Kanal D mi" diye sordu.

Gazetede yer alan uzun yazıda, "Doğan Grubu'nun 2003 yılından itibaren iktisadi ve idari açıdan kritik bazı kararlarının, çok ilginç bir tesadüf sonucu, Türkiye'nin geçtiği seçim dönemlerinin hemen ertesine düştüğü görülüyor"denildi.

Sabah, 2003 yılı nisan ayında Rahmi Koç'un görevini oğlu Mustafa Koç'a bıraktığı sıralarda Doğan'ın da yerini kızı Hanzade Doğan Boyner'e bırakmasını, "çok büyük tesadüf" olarak niteledi. 

Gazete, 2009 yılı Doğan Grubu açısından oldukça hareketli geçti. 29 Mart 2009 tarihinde yerel seçimler yapılırken ekim ayında Aydın Doğan'ın Hürriyet'in yönetimini bırakacağı duyuruldu. Aralık ayının sonunda, önce Ertuğrul Özkök'ün yaklaşık 20 yıl boyunca oturduğu Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği koltuğundan ayrıldığını öğrendik"dedi.

Sabah, 12 Eylül 2010 Anayasa referandumunun hemen ardından ekim ayı içerisinde Doğan Grubu'nun, Petrol Ofisi'ndeki hisselerini Avusturyalı ortağı OMV'ye sattığını, 12 Haziran 2011 genel seçimlerden önce ise Milliyet ve Vatan gazetelerini Demirören-Karacan ortaklığına devrettiğini, seçimlerin ardından da ekim ayı içerisinde Star Televizyonu'nu Doğuş Grubu'na sattığını hatırlattı. 

Gazete, "Bu kadar tesadüfün üst üste gelmesi, 15 günden az bir zamanın kaldığı önümüzdeki yerel seçimler için de akla soru işaretleri getiriyor. Bu sefer Hürriyet mi, Kanal D mi"diye sordu.

 

18.3.2014

 

 

 

Etiketler:  Eleştiri Medya