S-400 ve 'asparagas'

S-400 ve 'asparagas'

9 Temmuz 2020 Perşembe  |   Günlük

İnternetin bilgiye ulaşmasını kolaylaştırdığı elbette tartışılmıyor ancak zaman zaman ulaşılan bilginin doğru olup olmadığı kuşkusu doğuyor. 

Ocak 2020 tarihli bir araştırmaya göre, tüm dünyadaki internet sitelerinin toplam sayısı bir milyarı geçiyormuş. 

Bunlar arasında yer alan haber siteleri içinde çok sayıda kişi tarafından takip edilen ciddi siteler de var, okur sayısı az olan ve ciddiyeti kuşku götürenler de var. 

Ama sosyal ağların güçlenmesi, küçük bir sitede yer alan haberin kimi zaman milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlıyor. 

Burada karşımıza çıkan sorun, haberin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı. 

Her şeyin hızlı geliştiği bu çağda büyük çoğunluk okuduğu haberi, doğruluğunu kontrol etme ihtiyacı hissetmeden gerçekmiş kabul etme eğiliminde. 

Bunları yazmamızın nedeni Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’lerle ilgili son haber. 

Rus RİA Ajansı’nın yaptığı bir haber, Türkiye'de Sputnik başta pek çok site tarafından kullanıldı. 

Habere göre, Türk ordusu Ankara yakınlarındaki Mürted Hava Üssünde S-400 hava savunma sistemini Amerikan F-16 ve F-4 savaş uçaklarına karşı test etmeye başladı. Yine habere göre, füzelerin 4 Temmuz’da başlayan testlerinin 26 Kasım’a kadar sürmesi planlanıyor. 

RİA’nın kaynağı ise, Fighter Jets World adındaki bir site. 

Bu site haberini Ankara Valiliği’nin F-16'ların ve diğer hava araçlarının yüksek ve alçak irtifada test uçuşları yapacağı açıklamasına dayandırıyor. 

Oysa bu konuda yapılan yeni bir açıklama yok, eski açıklamanın tarihi ise 25 Kasım’a ait. Sputnik o tarihte, savaş uçaklarının S-400'lerin radar testleri kapsamında havalanacağını yazmıştı.

Dolayısıyla Fighter Jets World’ün sitesinde haber her ne kadar 4 Temmuz tarihini taşıyorsa da aslında yeni bir habere benzemiyor. 

O halde bu noktada haberi yayan kaynaklara bakmak gerekiyor. 

RİA ve Sputnik, Rusya’ya ait ajanslar. 

Türkiye’nin S-400’leri almasının ABD ile arasının açılmasına yol açtığı malum. 

Demek ki, her iki ajans, doğruluğu ya da güncelliği kuşkulu bir haberi yayarak öncelikle Rusya’nın çıkarlarına hizmet ediyor. 

Peki, bu ajanslarda yer alan haberi, orijinal kaynağı da belli olmasına rağmen kontrol etme ihtiyacı duymayan Türk siteleri kime hizmet etmiş oluyor?