S-400 anketi

S-400 anketi

8 Mart 2019 Cuma  |   Günlük

Son günlerde gündemin ilk sıralarında yer alan Türkiye’nin Rus S-400 füzelerini alması konusunda yapılan mini anket ilginç sonuçlar verdi. 

Medya Günlüğü Genel Yayın Yönetmeni Cenk Başlamış’ın kişisel Twitter hesabında yapılan ankette şu sorular yöneltildi: 

Türkiye Rus S-400 füzelerini… 

-Kesinlikle alacak 

-Son anda vazgeçecek 

-Alacak ama kullanmayacak 

-Diğer (belirtin) 

Yaklaşık bin 900 kişinin katıldığı ankete katılanların yüzde 42’si “Son anda vazgeçecek” şıkkını işaretledi. “Alacak ama kullanmayacak” diyenler yüzde 36, “Kesinlikle alacak” diyenler ise yüzde 17’de kaldı. Yüzde beşlik kesim ise diğer şıkkını seçti. Bu seçeneği işaretleyenler füzelerin alınacağını ancak Azerbaycan ya da Hindistan’a devredilebileceğini ileri sürdü. Bir kişi de Katar’a satılacağı görüşünü dile getirdi. Bir başka kullanıcı, “Alınacak ama S-400 bataryası üretim hattından çıkıp direkt Katar’a Türk üssüne ‘acil ihtiyaç’ kapsamında İran’a karşı konuşlandırılacak. Batarya Türkiye’ye ayak basmayacak. Parasını Katar Emiri bize biz de Putin’e ödeyeceğiz. Katar bunun karşılığında Kıbrıs Block-10’da rahatlayacak” diye yazdı Bir kullanıcı ise, “Rusya İdlib’e girmezse bu alım süreci devem eder bence ama Rusya İdlib’e girerse Türkiye bu bahaneyle vazgeçebilir” diye görüş belirtti.

Elbette mini bir anketi “Türk halkı böyle düşünüyor…” diye yorumlamak olanaksız olsa da en azından Twitter kullanıcılarının bir bölümünün füzelerin alınacağı yolundaki ısrarlı ve kararlı açıklamaları ikna edici bulmaması dikkat çekici bir sonuç. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili son açıklamasında, “S-400 konusunu biz işi bitirdik. Artık konuşmanın anlamı yok. Biz gerek Putin ile gerek Rusya ile bütün bunlar konuşuldu anlaşıldı imzalar atıldı. Bizim şimdi bir geri dönüşümüz olamaz. Bize böyle bir ahlaksızlık yakışmaz, bu ahlaki değildir. Biz bir anlaşma yaptıysak onun arkasında dururuz” demişti.