'Rutin'den özel haber çıkarmak

'Rutin'den özel haber çıkarmak

13 Aralık 2014 Cumartesi  |   iyi

Eskiden gazeteleri birbirinden farklı kılan "özel haber"di. Büyük gazeteler arasında kıyasıya bir rekabet yaşanır, "özel haber"i olan diğerlerinden öne çıkar, böylece yarışta öne geçmeye çalışırdı.

Son yıllarda Türk medyasında "özel haber" neredeyse hiç kalmadı, aynı kaynaktan, yani haber ajanslarından gelen haberler virgülüne dokunmadan aynı başlıkla yayınlanır oldu. Aslında "özel haber", gazetecinin mesleğine bakışını, hırsını, görevini iyi yapmasını ve saygısını gösteriyor. Bu bakışa sahip gazeteci  dikkati sayesinde "rutin" diye tanımlanan haberi de "özel"e çevirebiliyor.

İşte, geçen gün bunun örneğini gördük: Rusya'da Türkçe yayın yapan iki Türk haber sitesi aynı konuya farklı yaklaştı. Bunlardan biri haberi olduğu gibi, yeni boyut katmaya gerek görmeden verdi, diğeri ise dikkati, özeni ve biraz farklı bir bakış açısı sayesinde "rutin"I neredeyse özel habere çevirdi.Elbette amacımız kimseyi "hedef tahtası"na koymak değil, dikkatimizi çeken bir örneği paylaşmak...

Önce bu  sitelerden birinin "Rusya'daki benzin fiyatları" konulu haberi nasıl verdiğine bakalım:

"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ham petrol fiyatları düşerken, petrol ürünlerinin fiyatlarının artmasının memnun edici olmadığını söyledi. Fiyat artışları ve enflasyonun değerlendirildiği toplantıda konuşan Putin, "Bazı konularda soru işaretleri var. Örneğin, petrol ürünlerinde artış yüzde 10 civarında. 1 Aralık itibari ile ham petrol fiyatları ise yüzde 35 düştü." dedi. Fiyatlarda yaşanan hızlı artışların kontrol edilmesini isteyen Putin, Rusya Ekonomi Bakanlığı'nın gelişmeleri iyi gözetlemesini, spekülatör oyuncuların müdahalesinin engellenmesini istedi."

Şimdi bir de diğer sitenin (Türkrus.com) haberi nasıl verdiğine bakalım:

"Dünyada benzinin vergiler yüzünden en pahalıya satıldığı ülkelerin başında gelen Türkiye için anlaşılması bir hayli zor bir haber: Başkan Putin,  ortalama 37 rubleye çıkan (yaklaşık 70 cent) benzin fiyatını yüksek bularak hükümeti "haksız kazanca karşı yeterli denetimi yapmamakla" suçladı!  Putin, ham petrol fiyatı düşerken pompa fiyatlarının artmasını "anlayamadığını" söyledi.Bugün 95 oktan benzinin Türkiye'de ortalama satış fiyatı 5,12 lifra, yani yaklaşık 2.25 dolar.  Rusya'da 95 oktan benzinin fiyatı şu an 33 ile 37 ruble arasında değişiyor. Yani benzinin litre fiyatı ruble bazında artmış olmakla birlikte, dolara çevrildiğinde 70 cent civarın düşmüş durumda."

Yani bir site haberi olduğu gibi, herhangi bir bakış açısı getirmeden verniş, diğeri ise daha ilginç ve okunulur kılmak için Rusya ve Türkiye'deki benzin fiyatlarını karşılaştırmış. Türkiye'nin en pahalı benzinin satıldığı ülkelerin başında gelmesi bu karşılaştırmayı daha da anlamlı ve haklı kılıyor. 

Basit gibi görünüyor ama aslında gazetecilik okullarında anlatılabilecek bir örnek bu. Bir gazeteci herkesin önündeki haberi biraz farklı bir bakış açısıyla nasıl "özel haber"e dönüştürebiliri anlatan güzel bir örnek.

13.12.2014