'Rusya'yı yok etmeye çalışıyorlar'

'Rusya'yı yok etmeye çalışıyorlar'

14 Nisan 2022 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın önde gelen dış politika uzmanlarından Fyodr Lukyanov, Avrupa Birliği'nin (AB) Moskova'ya karşı tutumunda kavramsal değişiklikler yaşandığını söyledi. 

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Lukyanov, Rusya-Ukrayna krizi bağlamında Avrupa-Rusya ilişkilerini Medya Günlüğü'ne değerlendirdi. Rus uzman, "Avrupa bir yandan yavaş yavaş ama aynı zamanda hızla Rusya'nın büyük bir tehdit olduğu görüşüne doğru adımlar atıyor. Bu görüşe göre, Rusya'nın askeri yollarla da dahil olmak üzere yok edilmesi gerekiyor" dedi. 

AB Dış Politika Temsilcisi Josep Borrell'in, "Ukrayna'daki savaşın çatışma alanında kazanılması gerekir" açıklamasını örnek vererek eleştiren Rus uzman, "Borrell'in tutumu büyük bir kavramsal değişiklik. Çünkü AB'nin ilk başlardaki dış politikası ve stratejik kimliği, bu birliğin savaşı hiçbir sorunu çözmenin bir yolu olarak görmemesi gerçeğine dayanıyordu. Unutmayalım ki, AB, Avrupa'nın 20. yüzyılın ilk yarısında var olan siyasi gerçekliği tekrar etmemesi için kuruldu" diye konuştu. 

“Bugün Rusya tüm dünya için bir tehdit olarak görülüyor" diyen Lukyanov, "Avrupa siyasi elitinin mantığına göre, bu tehdit o kadar büyük ki, askeri yollar da dahil mutlaka yok edilmeli. Fakat, AB içindeki bu tür değişikliklerin nelere yol açabileceği ve Avrupa'nın 20. yüzyılın ikinci yarısının mirasını terk edip etmeyeceği de bir soru işareti"  diye devam etti.  

Rus uzmana göre, bugün Avrupa kaynaklı ön koşullar son derece endişe verici. Lukyanov, "Çünkü geniş çaplı bir yeniden silahlandırma yapılıyor. Bugün bu adımlar, Rusya-Ukrayna sorunuyla temellendiriliyor. Fakat daha sonra farklı yönlere sıçrayabilir. Elbette, Batı, Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafta kendi çıkarlarını güdüyor" diye konuştu.  

Avrupa'nın savaşta Rusya'nın yenilmesini istediğini belirten Lukyanov, "Bunu saklamıyorlar. Fakat, Rusya'nın askeri gücünü çok iyi bildikleri için bu arzularının gerçekleştirilmesinin zor olduğunun da farkındalar. Rusya'nın askeri gücünün tükenmeye başlayana kadar savaşın devam etmesini istedikleri sonucu çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:  Rusya