Rusya'nın ünlü 'Türkleri' (3)

Rusya'nın ünlü 'Türkleri' (3)

15 Mayıs 2022 Pazar  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'da yaşayan Türk kökenlilerle ilgili yazı dizimize devam ediyoruz...

Olga (Ülker) Halilovna Myasnikova 

Ünlü Rus doktor ve TV sunucusu Prof. Dr. Aleksandr Myasnikov'un annesi Olga Myasnikova (aşağıdaki fotoğraf), 16 Nisan 1927'de Kırım'ın başkenti Simferopol’de (Akmescit) doğdu. Babası 20. yüzyılın başlarında Kırım'a dini vakıflar kurmak amacıyla gelen bir Türk'tü. Kızı doğduktan kısa süre sonra Sovyet yönetimi Türk kökenli olduğu için Halil'i hapsetti. Fakat, eşi hapishanedeki bir askere, "Eşim yeni doğmuş kızını daha göremedi. Ne olur bırakın gelsin" diyerek rüşvetle bırakılmasını sağladı. Baba Halil Karadeniz üzerinden Türkiye'ye kaçınca ailesi Sovyetler Birliği'nde kaldı. İddialara göre Halil, Türkiye'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile arkadaşlık ilişkisi kurdu ve bu sayede uzun süren zorlu bir araştırmanın ardından Sovyetler Birliği'nde kalan eşiyle kızının izini bulabildi. Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği aracılığıyla kızı Ülker (Olga) 1965 yılında Ankara'ya gelerek babası ile yıllar sonra buluştu. Tıp Üniversitesi'ni Kızıl Madalya ile bitiren Olga Myasnikova da, "Olga Myasnikova'dan Sağlık ve Uzun Ömür İçin Reçeteler" ve "100 Yaşına Kadar Nasıl Bir Kadın Olarak Kalınır" kitaplarında Türk kahvesinden vazgeçmediğini, her sabah kahve yudumlayarak güne başladığını yazmıştı. Daha önce Rossiya-1 kanalında oğlu ile katıldığı bir programda "Ben Türk'üm, oğlum da Türk" demişti. Rusya'da sağlık alanında bilimsel eserlere imza atan Olga Myasnikova 2020 yılında vefat etti.

 Ayşe Çolak kızı 

Sovyet döneminde Ukrayna'nın ünlü kemancılarından biri olarak tanınan Ayşe Çolak kızı (manşet fotoğrafı), aynı zamanda ünlü Sovyet sinema ve tiyatro sanatçısı Nikolay Grinko'nun eşiydi. Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Devlet Televizyonu ve Radyosu Senfoni Orkestrası'nın kemancısı olarak görev aldı. Rus medyasına yaptığı açıklamalarda, babasının Türk olduğunu ve isminin Rafet olduğunu anlatıyordu. Ayşe, ünlü sanatçı eşiyle 30 yıl birlikte yaşadığını ve birbirlerini çok sevdiklerini söylüyordu. 

Ayşe, eşi Nikolay Grinko'nun mezarına güzel bir anıt dikmek için tüm mücevherleri sattı. Türk uyruklu babasından ve öldükten sonra da sevmeye devam ettiği kocasından sadece iki yüzük sakladı. 

Eşi Nikolay Grinko, Sovyetler'in ünlü çocuk filmi "Pinokyo'nun Maceraları"nda Baba Karlo rolüyle çocukların kalbini fethetmişti. Ayşe Çolak kızı 2013 yılında hayatını kaybetti.  
 

 

Fatima (Fatma) Romanova  

Fatma Romanova, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ricası üzerine Moskova'dan gönderilen iki ünlü Sovyet pilotundan biri olan Mihail Romanov'un (1912-1944) eşiydi. 1938 yılında eşiyle birlikte Sovyetlere gitti. Eşi pilot Romanov, savaşta hayatını kaybedince kızıyla birlikte Türkiye'ye dönmek istedi ama izin verilmedi. Bunun üzerine Moskova Radyosu'nun Türkçe Bölümü'nde spikerlik yapmaya başladı. Aynı zamanda Sovyet devlet radyosunda tiyatro gösterilerinde de bazı rolleri seslendirdi. 2005 yılında hayatını kaybetti.

Birinci bölüm: https://medyagunlugu.com/haber/rusyanin-unlu-turkleri-2-47629

İkinci bölüm: https://medyagunlugu.com/haber/rusyanin-unlu-turkleri-2-1-47641

Etiketler:  Rusya