Rusya'nın tepkisi ne anlama geliyor?

Rusya'nın tepkisi ne anlama geliyor?

21 Ocak 2018 Pazar  |   Günlük

Türkiye'nin Afrin'de başlattığı operasyona, Süriye'de en etkili güçlerin başında gelen Rusya'nın ilk tepkisini "yumuşak" olarak yorumlamak mümkün.

Konuyla ilgili olarak Rusya'nın ilk resmi tepkisi Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasıyla geldi. Bakanlık, Suriye'nin toprak bütünlüğüne vurgu yaparken harekatın Moskova'da kaygı yarattığını bildirdi ve taraflara itidal çağrısında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, "ABD'nin bölgedeki provakasyonları"nın Türkiye'yi operasyona ittiği belirtilirken, Afrin'deki Rus güçlerinin çekildiği duyuruldu.

Spunik'e göre, Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç ise, Rusya'nın Suriye'yle diplomatik işbirliği yapacağını ve Birleşmiş Milletler'de (BM) Türkiye'nin Afrin'de başlattığı operasyonu sonlandırmasını talep edeceğini belirtti.

Klintseviç, Türkiye'nin başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı' ile ilgili olarak operasyonun Suriye topraklarında bir silahlı çatışmanın meydana gelmesi olasılığını dışlamadığını, Suriye ile Türkiye arasında bir silahlı çatışmanın başlaması durumunda Rusya'nın böyle bir çatışmaya katılmayacağını, böyle bir durumun mevcut anlaşmalarda öngörülmediğini ifade etti.

Klintseviç'in sözleri daha sert olmakla birlikte Türkiye'nin öncelikle muhatap alması gereken Kremlin'le Dışişleri ve Savunma bakanlıklarının yapacağı açıklamalar.

Rusya'nın operasyona açıkça destek vermesi beklenemeyeceği için Dışişleri Bakanlığı'nın "kaygı" açıklamasını olabilecek en yumuşak tepkilerden biri olarak yorumlamak mümkün. Moskova operasyona gerçekten karşı olsaydı, "Türkiye'nin harekata hemen son vermesi çağrısında bulunuyoruz" benzeri bir açıklama yapılması gerekirdi. Üstelik, Suriye hava sahasının Rus S-400 füzelerince korunduğu biliniyor.

Suriye'de çatışmaların bir an önce son bularak siyasi çözüm sürecine geçilmesini isteyen Rusya'nın harekattan hoşnut olmadığını tahmin etmek zor değil. Ancak, Moskova hem Suriye'de (öncelikle de İdlip'te) Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyuyor hem de operasyonu ABD ile yakın işbirliği içinde bulunan PYD'yi cezalandırmak için bir fırsat olarak görüyor. Rusya operasyona açıkça destek vermeyerek PYD ile ilişkilerinin kopmasını da önlemiş oluyor.