Rusya'nın kadın sembolleri

Rusya'nın kadın sembolleri

8 Mart 2021 Pazartesi  |   Günlük

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde Rusya vatandaşlarının kadınlık algısını ölçmeye yönelik bir anket yapıldı. Devlete bağlı kamuoyu yoklama kuruluşu VTsİOM'un anketine katılan 1600 kişiye "gerçek kadın" denince akıllarına kimin geldiği sorusu yöneltildi. 

Listenin ilk iki sırasında, Sovyet devrinden beri sahnede aynı başarıyla kalmaya devam eden ünlü şarkıcılar Alla Pugaçova (sağda) ve Sofiya Rotaru (solda) var.

Pugaçova'nın yüzde 6 oy aldığı ankette Sofiya Rotaru da yüzde 3'lük paya sahip oldu. 

Üçüncü sırada yine yüzde 3'lük payla eski St. Petersburg valisi Valentina Matvienko var. Matvienko şu anda parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin başkanlığını yürütüyor.

Ankette "Gerçek bir kadın aile ocağını korumalıdır" diyenlerin oranı yüzde 32 olarak bulundu. "Çocuk yetiştirmelidir" cevabını verenlerin oranı ise yüzde 21. "Evi çekip çevirmeli" diyenlerin oranı yüzde 17. "İyi kalpli ve özenli olmalı" diyenler de yüzde 10 olarak hesaplandı.

Rusya vatandaşlarının bir kadında en çok değer verdiği haslet ise yüzde 27'lik payla iyi kalplilik, duyarlılık ve empati duygusuna sahip olma. Önce "güzellik ve çekicilik" diyenlerin oranı ise yüzde 20.

"Kadınlarda zekaya ve eğitime önem veririm" diyenler de yüzde 19'luk paya sahip.

Ankette kadınlara 8 Mart'ta hangi hediyeyi almak istedikleri sorusu da yöneltildi. Buna göre, kadınların yüzde 33'ü bu özel günde erkeklerden çiçek bekliyor. "Paket tur isterim" diyenlerin oranı yüzde 31. "Para ya da hediye sertifikası" bekleyenlerin oranı da yüzde 26. Yüzde 24'lük bir kesim ise konser ya da tiyatro bileti hediye almayı istiyor.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya