'Rusya'nın ayrılmaz parçasıyız'

'Rusya'nın ayrılmaz parçasıyız'

13 Temmuz 2022 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Lisiçansk (Lugansk) 

Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti Ulusal Politika, Dış İlişkiler, Basın ve Enformasyon Bakanı Ahmed Dudayev, Çeçen birliklerinin Rusya'nın çıkarlarını korumak için Ukrayna'da savaştığını söyledi.

Çeçenistan'ın Rus siyasi enformasyon dergisi "Persona Stranı" ile ortaklaşa düzenlendiği "Za Pravdu" (Gerçek İçin) gezisi kapsamında Medya Günlüğü'ne konuşan Bakan Dudayev, Çeçenistan'ın Rusya'nın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti. Dudayev, "2003 yılında Çeçenistan'ın ilk cumhurbaşkanı liderimiz Ahmet Kadirov bir halk referandumu düzenledi. Çeçen halkına tarihte ilk kez 'kiminle yaşamak istiyorsunuz' diye soruldu. Çeçen halkının neredeyse tamamı Rusya ile birlikte olmaktan, beraber yaşamaktan yana olduğunu belirtti" dedi.  

Çeçenistan'ın tarihte zor dönemler yaşadığını vurgulayan Dudayev, "Çeçen halkı, tarihin her döneminde mücadele etti. Bölgemiz büyük savaşlara sahne oldu. Fakat rahmetli Kadirov'a kadar böyle bir halk referandumu yapılmadı" diye konuştu.  

Dudayev, "Çeçen halkı tarihte ilk kez Rusya ile aynı çatı altında yaşamak istediğini dünyaya duyurdu. Referandumun önemi de burada. Çünkü dünyada bazı kötü niyetliler halen bizi Rusya'dan ayrı bir bölge olarak görüyor. Buradan sesleniyorum: Biz Rusya'nın ayrılmaz bir parçasıyız" dedi.  

Rusya'nın ulusal çıkarlarının korunması için Çeçen halkı olarak mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Dudayev, "Çeçenler tüm savaşlarda Rusya'nın ulusal çıkarları için savaştı. Çeçenistan Rusya'nın önemli kalesi. Çeçen halkı tabii ki bu özel operasyonunda faal görev almaya devam edecek. Çünkü halkımız bu mücadele yolunu tercih etti. Biz her zaman ön cephede olacağız" diye konuştu. 

Ukraynalı Neonazi silahlı birliklerinin Donbass bölgesinde yaptığı eylemlerine dünya kamuoyunun sessiz kalmasını da sert dille eleştiren Dudayev, "Mariupol kentinde Ukraynalı Neonazilere ait bir kitap bulduk. Kitabı inceledik. Kitap, terör örgütü IŞİD'in vahşi yöntemlerini anlatıyor" dedi ve şunları söyledi:

"Ukrayna diline çevrilen kitapta IŞİD'ın masum insanlara yönelik acımasız işkenceleri, insanlık dışı faaliyetleri yer alıyor. Yani Neonaziler, IŞID'e özenmiş, terör örgütünün yöntemlerini kullanmış. Biz Donbass'ta hastanede yatan yaralı çocukları ziyaret ettik. Neonaziler çocuklar kaçarken sırtlarından kurşunlamış. Kendi gözlerimizle bu yara izlerini gördük. Bu Neonaziler Mariupol'da sivilleri korkutmak için uluslararası terör örgütünün yöntemlerini kullanmış. Sivillerin gözleri önünde katliamlar yapmış, sosyal medya sayfalarında da bunları paylaşmışlar. Amaç, insanlarda korku oluşturmak."

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/ukraynada-cihat-icin-savasiyoruz-51916

Etiketler:  Rusya