Rusya'dan Türkiye'ye Kırım tepkisi

Rusya'dan Türkiye'ye Kırım tepkisi

23 Ağustos 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Daimi Temsilcisi, Kırım Başbakan Yardımcısı Georgiy Muradov, Türkiye'nin Kırım Platformu zirvesine destek veren tavrını "rezalet" olarak nitelendirdi. 

Muradov, "Ankara, ne yazık ki, Rusya'nın toprak bütünlüğüne karşı Amerikan-Kiev provokasyonunu destekleyerek rezil bir tavır aldı. Böyle bir politika, Türkiye için ortak tarihimizin bir daha hatırlanmaması gereken zorlu sayfalarını dikkate almıyor. Rus atasözünün vurguladığı gibi, uluslararası ilişkilerde toprak ihlali politikası izlemek, kendinizin düşeceğini düşünmeden başkası için çukur kazmaya benzer" dedi. 

Muradov, "Türkiye, 15 Temmuz gecesi Türk Cumhurbaşkanı'nın darbeden kurtarılmasına Rusya yönetiminin nasıl yardım ettiğini iyi hatırlamalı" diye konuştu.

Türkiye'de yaşayan Kırım Tatarlarının,  Kırım'ın Rusya statüsünü desteklediğini ifade eden Putin'in temsilcisi, "Onlar, Moskova ile ilişkilerde Türk yönetimine onur ve asalet çağrısında bulunuyor. Bakalım Türk makamları onları dinleyecek mi" diye sordu.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılan Kırım Platformu zirvesine, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 44 ülke ve uluslararası örgütten temsilciler katılıyor.

"Sirk" benzetmesi

Rusya'nın Uluslararası Haber Ajansı Rossiya Segodnya'nın Genel Müdürü ünlü gazeteci Dmitriy Kiselyov, Ukrayna hükümeti tarafından Kiev’de düzenlenen Kırım Platformu projesini "sokak sirki" olarak nitelendirdi. Kiselyov'a göre, bu projenin arkasında İngiliz istihbarat bulunuyor. Toplantılara Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katılıyor. 

Rus devlet haber kanalı Rossiya-24 televizyonuna konuşan Kiselyov, "Bunun adına sokak sirki. derler Cahil insanlara zarar vermek ve bir tür yanılsama yaratmak için kendi zehirli mantarlarını pişiriyorlar. Bu bir nevi bir şeyin taklidi... Hepsi hayal, hepsi kağıt üzerinde" dedi.  

Ünlü Rus gazeteciye göre, Kırım Platformu projesinin arkasında İngiliz istihbaratı var. Rus gazeteci, "Bu fikir Londra'da hazırlandı. Türkiye'yi iyi bilen bir adam olan Richard Moore, İngiltere'nin Ankara büyükelçisiydi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın arkadaşı, bu fikri (Kırım platformu) uluslararası bir projeye dönüştürdü" iddiasında bulundu. 

Ukrayna'nın Kırım'a sadece siyasi bir araç olarak ihtiyacı bulunduğunu ileri süren Kiselyov, "Türkler de, Kırım'ın kendilerine kalacağı konusunda gizlice umut besledikleri için bu platforma katılıyor" dedi.  

Rus gazeteciye göre ayrıca Kiev makamları, yarımadanın Ukrayna'nın bir parçası olarak kalacağına inanmadıkları için Kırım'ı geliştirmedi.

Sputnik'e göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da, Ukrayna hükümeti tarafından Kiev’de düzenlenecek Kırım Platformu forumuna katılan ülkelerin pozisyonlarını not aldıklarını ve bundan gereken çıkarımları yaptıklarını belirtti. 

Yeni S-400 anlaşması

Rus askeri ihracat şirketi Rosoboronexport’un genel direktörü Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye yeni bir parti S-400 sevkiyatını içeren anlaşmanın yakında imzalanacağını söyledi. 

Sputnik'in haberine göre, Rosoboronexport Genel Müdürü Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye yapılması planlanan ikinci parti S-400 sevkiyatına ilişkin bir soru karşısında “S-400 hava savunma sistemine gelince, görüşmeler devam ediyor. Görüşmelerin son aşamasında olduğumuzu söyleyebilirim. Yakında partnerlerimiz ile bunu resmileştirip anlaşmayı imzalayacağız” dedi. 

Türkiye şimdiye dek Rusya’dan dört S-400 bataryası satın aldı. Söz konusu tedariki içeren anlaşmanın 2.5 milyar dolar değerinde olduğu biliniyor.

Türkiye’ye birinci parti S-400 sistemi tedarikini içeren anlaşmada opsiyon da bulunuyor. Bu, Türkiye’nin ikinci partiyi satın almak istemesi hâlinde bu ülkeye teslimata öncelik verileceği anlamına geliyor. 

Etiketler:  Rusya