Rusya'dan 'charter yasağı' iddiası

Rusya'dan 'charter yasağı' iddiası

12 Nisan 2021 Pazartesi  |   Günlük

Rus RBK Ajansı, Rusya'dan Türkiye'te charter uçuşlarının bir buçuk ay süreyle durdurulacağını ileri sürdü.

Ajans, haberinde yasağın 15 Nisan'da başlayacağını ve 1 Haziran'a kadar süreceğini iddia etti. RBK haberine kaynak olarak adını açıklamadığı bir Rus havayolu şirketiyle büyük bir turizm acentesinin üst düzey yetkilisini gösterdi ve bilginin bir bürokrat tarafından doğrulandığını yazdı. Kararın Türkiye'de koronavirüs vakalarının artmasından kaynaklandığını belirten RBK, yasağın tarifeli seferleri de kapsayıp kapsamayacağının henüz belli olmadığını duyurdu.

TürkRus.Com sitesine göre ise, Govorit Moskva radyosu, kendi kaynaklarına dayanarak "Rusya'nın Türkiye ile hava sahasını kapatma kararı aldığını" duyurdu. 

Habere göre, karar bu akşam resmen açıklanacak. 

Rusya'da turizm sektörünün önde gelen haber sitelerinden Tourdom.ru da iki kaynağına dayanarak, "Hükümet, Türkiye ile hava trafiğini sınırlandırma ihtimalini ciddi olarak düşünüyor" diye yazdı.

Bu haberlerin yayılmasından önce yaşanan önemli siyasi gelişme ise, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Türkiye'nin Ukrayna'ya insansız hava araçları (İHA) tedarik etmesi konusunda "Moskova, Türkiye ve diğer ülkeleri Kiev'in militarist eğilimlerinin teşvik edilmemesi konusunda uyarıyor" açıklaması oldu.

Rusya'dan yapılan uçuşların yasaklanabileceği yolunda cuma günü Rus medyasında çeşitli iddialar yer almış, İstanbul dışındaki seferlerin durdurulacağını yazılmış ancak daha sonra bu yönde alınan bir karar bulunmadığını, durumun bugün (pazartesi) netleşebileceği söylentisi yayılmıştı.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/turizmcilerin-gozu-moskovada-49210

Etiketler:  Rusya